Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má ve frontě přes 20 předobjednaných seriálů. Stále ale neví, na jakou službu je umístí
Foto: Apple

Uplynulo již téměř patnáct měsíců od momentu, kdy Apple vyrukoval s prvním vlastním pořadem. Reality show z vývojářského prostředí Planet of the Apps měla být pro kalifornskou firmu odrazovým můstkem pro skok do vod televizního obsahu, kterým posledních pár let pevně vládne Netflix. Ač nebyla příliš úspěšná a Apple ji byl nucen po první sérii zaříznout, naznačila směr, kterým se chce Cook a jeho tým dále na digitálním poli ubírat. A nyní, o rok a čtvrt později, pohlíží gigant z Cupertina na poměrně početný zástup rozpracovaných pořadů, které si objednal.

Nikdo by se nemohl divit, kdyby si v Apple Parku kladlo vedení otázku, „kam my ten obsah vlastně dáme?“ Momentálně totiž existují hned tři platformy, které by teoreticky mohly být místem pro online distribuci originálního televizního obsahu, do něhož Apple investuje miliardy dolarů.

První a tou nejméně pravděpodobnou je iTunes, původem služba pro nákup hudby, která se následně stala poměrně prestižní adresou i pro pořizování filmů a seriálů. Tam by nový televizní materiál perfektně zapadal. To by ale Apple potřeboval stroj času a přetočit jej do doby, kdy platforma nebyla „digitálním chaosem“ aplikací, knih a audiovizuálního obsahu.

Včasné neukočírování této věhlasné služby si později uvědomila i samotná společnost a začala pracovat na nápravách. Tedy alespoň vyjmutím App Storu. iTunes tak místem pro jablečnou televizní iniciativu nejspíše nebude.

Pravděpodobnější variantou by mohla být streamovací platforma Apple Music. Ta by mohla dávat smysl hned z několika důvodů (vyjma názvu). Prvním impulsem pro myšlenku, že by originální seriály byly součástí úhlavního nepřítele Spotify, jsou pořady Planet of the Apps a komediální série Carpool Karaoke: The Series v hlavní roli s britským komikem Jamesem Cordenem. Ty totiž na Apple Music před rokem debutovaly, což prakticky naznačilo, že vlastní televizní obsah bude Cookova firma vydávat tam.

Výhoda silného brandu

Důležitým aspektem je také velká (a neustále rostoucí) základna uživatelů. Apple Music je dvojkou na poli hudebních streamovacích služeb a vzhledem k širokému vyběru hudby včetně oblíbené rádiové stanice Beats 1 a exkluzivním partnerstvím s předními umělci ji aktivně využívá přes 40 milionů platících uživatelů. Na základě toho si ostatně vypěstovala velké jméno, které zná téměř každý uživatel chytrých zařízení (minimálně těch s nakousnutým jablkem).

Jessica Alba, will.i.am, Gwyneth Paltrow a Gary Vaynerchuck. Porota show Planet of the Apps (Foto: Apple / YouTube)

Za zmínku také stojí fakt, že je aplikace Apple Music velmi snadno dostupná. Automaticky je zahrnuta v iPhonech, iPadech, Macích a na televizích Apple TV. Nebylo by tak třeba nic složitě vyhledávat a stahovat, uživatelé by seriály pod hlavičkou Applu měli ihned po ruce. Nehledě na to, že si ji mohou užívat i majitelé Androidů. Je však nutné podotknout, že na macOS je Apple Music stále součástí iTunes, a to i po poměrně častém naléhání uživatelů, aby ji osamostatnil (stejně jako s App Store).

Ačkoliv tyto důvody zní logicky, Apple se ani touto cestou patrně nevydá. Naznačuje to magazín Bloomberg Businesweek, který na základě svých zdrojů informuje o tom, že gigant v čele s Timem Cookem nemá v úmyslu Apple Music pro televizní obsah, do kterého se má řadit i nedávno předobjednaná adaptace oblíbené sci-fi ságy Nadace od Isaaca Asimova, využívat. Platforma má zůstat výhradním místě pro streaming hudby.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Ideální příležitost pro Apple TV App

Patrně nejvhodnějším kandidátem se jeví televizní aplikace Apple TV App, která je dostupná i na iOS zařízení. Ta aktuálně slouží jako knihovna všech zakoupených filmů přes iTunes a také jako platforma pro sledování různých televizních služeb třetích stran. 

To by se však mohlo během března příštího roku, kdy se má Apple údajně rozhodnout, kam svůj seriálový obsah bude umísťovat, změnit. Podle informací Bloombergu Cookův tým promýšlet cesty, jak Apple TV App přetransformovat na model vycházející z báze předplatného (podobně jako například HBO GO).

Foto: Apple

Podstatným faktorem u Apple TV App je však její dostupnost. Funguje pouze ve vybraných zemí (Česko chybí) a pokud by chtěl vytvořit prakticky „alternativu k Netflixu“, musel by ji globálně spustit. Respektive nemusel, ale v tom případě by se platforma minula účinkem.

Apple však nic oficiálně nepotvrdil, a tak je dost možné, že nakonec vyrukuje se zcela novou službou. Finance a tým schopných inženýrů k tomu bezesporu má. A vzhledem k tomu, že do možného představení nové platformy chybí přibližně půl roku a Apple si ji vyvíjí ve vlastních dílnách, může si lépe ohlídat, aby se na veřejný povrch nedostávaly žádné předčasné střípky informací.

Seznam naplánovaných pořadů, které má Apple postupně uvádět (Foto: Wikipedia)

Komentáře