Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple už zase udává trendy. iPhone X kopírují prakticky všichni

Jony Ive si někde v koutě své kanceláře v Cupertinu jistě musí mnout ruce. Jeho oficiální pozice sice zní šéfdesignér Applu, ale klidně bychom ho dnes mohli označit za šéfdesignéra celého mobilního světa. Až na světlé výjimky totiž všichni konkurenti zcela rezignovali na vlastní nápady a kopírují jako na běžícím páse iPhone X, jemuž se ještě před necelým rokem kdekdo vysmíval.

Ten proradný výřez v horní části displeje, anglicky označovaný jako notch. Když Apple loni v září představil při 10. výročí od vydání prvního iPhonu svou novou vlajkovou loď, mnoho lidí kroutilo hlavou. Vzhledem k tomu, že Apple chtěl mít konečně jako někteří konkurenti displej od kraje ke kraji, musel vsadit na do té doby prakticky nevídaný designový element – v horní části displej vyřízl, aby mohl na přední stranu usadit čočky pro fotoaparát a senzory pro Face ID.

Na začátku mnozí ohrnovali nos. Výřez v displeji považovali za špatný vtip a kontroverzní tah vrchního designéra Applu Jonyho Ivea a jeho kolegů zesměšňovali. Rýpala hlavně konkurence (a Samsung to dělá ve svých reklamách doteď), ale jak se nakonec ukázalo, s vlastním receptem na úspěšně se prodávající iPhone X se nakonec ani nenamáhala. Až na několik výjimek, mezi nimiž je i právě Samsung, což mu musíme přičíst jako výrazné plusové body.

Motorola P30 (Foto: Motorola)

Když se totiž podíváme, co trh se smartphony nabízí v roce 2018, na první pohled bychom už iPhone X jednoznačně nepoznali. Přitom onen výřez byl přesně to, co desítkový jablečný telefon okamžitě po představení jasně odlišilo od všech ostatních. Byť by se Jony Ive jistě rád obešel bez něj, nakonec ho jako designový prvek plně přiznal.

Samsung jako světlá výjimka

Svět Androidů je ale dnes již výřezů plný. Na tom by nemuselo být nic zas tak špatného… kdyby ale všechny telefony nevypadaly, jako by iPhonu X z oka vypadly. A to kolikrát do těch nejmenších detailů. Naposledy se se zcela nestoudnou kopií iPhonu X vytáhla kdysi věhlasná Motorola, která zřejmě propustila všechny své designéry, nebo jim dala jediný úkol: okopírovat Apple.

Motorola není první, kdo u iPhonu X opisoval, ale nikdo to zatím nedokázal dotáhnout k takové „dokonalosti“. Minulý týden představená Motorola P30 má designově všechno jako iPhone X. Na zadní straně vertikálně umístěné dvě čočky, jen místo loga Applu je logo Motoroly, které slouží zároveň jako čtečka otisků prstů. Vpředu pak takřka identický výřez, žádné ostré hrany a co je nejvtipnější, Motorola dokonce obkreslila i pozadí, se kterým svůj nový telefon propaguje.

Vlevo Motorola P30, vpravo iPhone X

Když tedy vedle sebe dáte produktovou fotku iPhonu X a Motoroly P30, na dálku byste se snadno spletli, kdybyste chtěli určit, který je který. Motorola se pak liší hlavně v tom, že vpředu pod displej ještě vměstnala své logo. Jako by se snad ještě přiznávala k tomu, jak se ji podařilo dílo okopírovat.

Fronta na jablečný design

Na internetu a sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat desítky vtipů a jak si všiml magazín The Verge, dokonce i Google při vložení obrázku s Motorolou P30 odhadl, že jde o iPhone X. Populární youtuber Marques Brownlee zase na Twitter přidal obrázek, kde u stánku Applu stojí všichni konkurenti, zatímco Samsung vedle má prázdno.

V tomto případě je to ovšem pro jihokorejského giganta dobrá zpráva. Zatímco všichni od Googlu přes Xiaomi až po LG kopírují Apple, on dokáže jako jeden z mála stačit jablečným telefonům, i když jde vlastní cestou. Kopírování se ostatně dosyta nabažil v minulosti.

Je to právě i Google, jakožto obecně jeden z největších konkurentů Applu, který má na podzim přijít s novým telefonem Pixel 3, který bude mít podle všeho taktéž výřez. Ostatně Google už na to připravil i novou verzi svého mobilního operačního systému Android. A Googlem ani Motorolou tato řada zdaleka nekončí. Níže již jen přikládáme další telefony, které se dnes prodávají. S iPhonem X si je možná spletete, ale originální jablečný telefon to rozhodně není.

A abychom byli fakticky zcela přesní, nakonec ani Apple nebyl úplně první, kdo výřez jako první použil. S malým výsekem na jedinou čočku fotoaparátu chtěl uspět už zakladatel Androidu Andy Rubin, který před časem přišel s inovativním telefonem Essential Phone. Jenže jeho plány vůbec nevyšly, až nakonec Rubin celou firmu před pár měsíci zavřel. Prokopat se tento designový prvek do mainstreamu skutečně podařilo až Jonymu Iveovi a spol.

OnePlus 6

OnePlus 6

LG G7 ThinQ

LG G7 ThinQ

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro

Asus Zenfone 5

Asus Zenfone 5

Vivo V9

Vivo V9

OPPO F7

OPPO F7

Komentáře