Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Český hydrometeorologický ústav vytvořil dvě povedené aplikace pro iPhone na předpověď počasí

Pro předpověď počasí existují v App Storu desítky aplikací, ať už z dílen různých českých vývojářů nebo populární zahraniční produkty, přičemž každý jde na předpověď či grafické zobrazení trochu jinou cestou. Nyní do tohoto souboje vstupuje nový hráč se zvučným jménem – Český hydrometeorologický ústav. Do App Storu navíc posílá hned dvě aplikace.

Na iOS, respektive iPhony, přichází aplikace ČHMÚ a ČHMÚ Plus pár měsíců poté, co si odbyly premiéru na Androidu, kde je dnes již používá přes 200 tisíc uživatelů. Také po vstupu do App Storu okamžitě obsadila novinka z dílny OKsystem, kteří v roce 2016 vyhráli zakázkový tendr, první místo mezi bezplatnými aplikacemi.

Pár míst pod ČHMÚ se v žebříčku nejstahovanějších aplikací zdarma nachází také ČHMÚ Plus. Nejde totiž o placenou variantu, ale pro předpověď počasí zaměřenou na odborníky, kteří chtějí získávat pokročilejší data. Pro většinu uživatelů tak bohatě postačí základní ČHMÚ.

Aplikace ČHMÚ

Na hlavní obrazovce nabízí oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu aktuální počasí a předpověď na následujících 24 hodin s detaily jako maximální denní/noční teploty, úhrn srážek, oblačnost či rychlost větru. Když otočíte obrazovku na šířku, dostanete údaje pro dnešní a následující dva dny graficky v tzv. meteogramu.

Údaje v aplikaci vycházejí z modelu Aladin, který měl dříve samostatnou a vcelku populární aplikaci. Ta již však dnes pro iOS neexistuje, a tak ji ČHMÚ schopně nahrazuje. Vedle hlavního přehledu umí na kartě Předpověď ukázat podrobnější výhled na následující dva dny s tím, že si můžete nastavit libovolné množství lokalit a mezi nimi vždy švihnutím prstu přecházet. Praxe známá z jiných aplikací na počasí.

Záložka Radar zobrazuje údaje ze srážkového meteorologického radaru za poslední dvě hodiny a předpověď na následující hodinu a aplikace umí také podle modelu Aladin předpovídat srážky. Jako doplněk nabízí ČHMÚ textové předpovědi a v případě potřeby zobrazí výstrahy a také upozornění na aktivitu klíšťat.

Kdo by pak chtěl dostat ještě podrobnější data, může stáhnout aplikaci ČHMÚ Plus, která ukazuje aktuální počasí z několika desítek stanic v Česku, a to v hodinových intervalech za poslední dva dny. Najdete v ní také data z 350 vodoměrných stanic a 150 stanic měřících čistotu ovzduší. Sondáž zobrazuje údaje naměřené balónovými sondami, které jsou vypouštěny v Praze – Libuši a nechybí například ani UV index. Dat je pod všemi záložkami ukryto opravdu obrovské množství a každý meterolog, klidně amatérský, si v nich najde to svoje.

Obě aplikace – ČHMÚ i ČHMÚ Plus – jsou v App Storu ke stažení zcela zdarma a po úspěchu na Androidu i prvotním dobrém přijetí na iPhonech je jasné, že stávající aplikace pro předpověď počasí mají velmi slušnou konkurenci. Vývojářská firma OKsystem se nechala v mnoha prvcích inspirovat právě populárními konkurenčními řešení a škoda je jedině to, že prozatím pro iOS nepřipravila žádný widget, který je u aplikací pro počasí obvykle hojně využívaný.

Na druhou stranu nový šéf ČHMÚ Mark Rieder v rozhovoru pro iDnes prohlásil, že jeho úřad má podrobnější a přesnější než tzv. Norové, tedy velmi populární aplikace Yr.no, která je mezi českými uživateli pro předpověď počasí velmi oblíbená. Pokud tomu tak skutečně je, bude to pro ČHMÚ další plusový bod.

Aplikace ČHMÚ Plus

Komentáře