Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Díky této aplikaci si můžete na svém Macu rozjet legendární Windows 95

Patrně všichni, kteří vyrůstali v 90. letech a vlastnili počítač, mají alespoň minimální zkušenost s kultovním operačním systémem Windows 95 od Microsoftu. Jeho éra je však bohužel (bohudík?) dávno u konce, nicméně to neznamená, že si geekové a nostalgičtí uživatelé nemohou s tímto skvostem pohrát i teď, a to rovnou na svých Macích.

Felix Riesenberg, který se jako vývojář podílí na chodu oblíbené komunikační platformy Slack, vytvořil plnohodnotnou desktopovou aplikaci imitující právě Windows 95. Ta běží na frameworku Electron a uživatelům nabízí celou řadu ikonických programů, které byly pro tento systém typické.

Nechybí tedy jak možnost používání textového nástroje Wordpad či kreslícího softwaru MS Paint, tak i hraní legendární hry Hledání min. Nelze opomenout, že vše se zobrazuje v původní grafice, která je v dnešní době minimálně úsměvná. Na druhou stranu však chybí podpora „oblíbeného“ webového prohlížeče Internet Explorer, což je možná dobře.

Aplikace je k volnému dostání na platformě Github.

Kultovní prostředí Mac OS z osmdesátek

Fanoušci retro operačních systémů si ostatně mohou vyzkoušet i krásy původních systémů pro Macy z 80. a 90. let, a to díky internetové knihovně Digital Archive.

Ta nabízí přesné kopie Mac OS System 6 (1988) a Mac OS System 7 (1991) včetně programů jako MacWrite, MacPaint, MS Multiplan či her jako Space Invaders a Frogger, které je možné rozjet přímo v prohlížeči bez nutnosti stahovat příslušný emulátor.

Komentáře