Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Doba se mění. Apple je jednou z firem, která po zaměstnancích přestává vyžadovat vysokoškolský titul

Pracovní trh se v posledních letech rapidně změnil, a to, co dlouhá léta bývalo pravidlem, přes které nejede vlak, se pomalu ale jistě stává minulostí. Velká změna je v tomto ohledu patrná v přístupu zaměstnavatelů k zaměstnancům. Zatímco ještě před pár lety byl pro většinu technologických firem hledajících posily do svých týmů největším lákadlem vysokoškolský titul z některé z prestižních univerzit typu Stanford, Harvard nebo MIT, v dnešní době jsou ceněni především praktickými zkušenostmi vybavení zaměstnanci, kteří mají špičkové znalosti v některém z oborů, bez nutnosti formálního vzdělání.

Tato změna v uvažování je patrná zejména u lídrů trhů, kteří chtě nechtě nastavují trendy a určují směr na několik následujících let. Zajímavá data k tomutu fenoménu nyní získal známý pracovní portál Glassdoor, jenž sestavil žebříček 15 globálních zaměstnavatelů, kteří nediskvalifikují zaměstnance právě kvůli absenci vysokoškolského titulu, respektive ho vůbec nevyžadují. Na osmé místo v žebříčku se dostal Apple, prvenství pak obsadil konkurenční Google.

Zaměstnanci Apple Store v jihokorejském Soulu (Foto: Apple)

Vynikající programátor samouk, nebo čerstvý absolvent MIT?

U obou firem je motivace k tomuto kroku jasná: nediskvalifikovat potenciálně schopného zájemce o práci jen proto, že v konkrétním oboru nemá dostudované čtyřleté bakalářské studium na americké univerzitě. A to zejména s ohledem na to, že žijeme v době, kdy je díky online platformám typu Udemy, Codecademy nebo Khan Academy možné získat bohaté teoretické i praktické znalosti v podstatě odkudkoliv.

Ostatně zkuste si položit jednoduchou otázku. Kdybyste stáli v čele Applu nebo Googlu, přijali byste raději na pozici programátora člověka, který čerstvě dostudoval obor počítačové vědy na Massachusettském technickém institutu, nebo zkušeného programátora samouka, který má za sebou desítky vytvořených aplikací?

Zástupci jednotlivých firem se samozřejmě shodují, že vysokoškolský titul je i nadále brán v potaz a je rozhodně vítaným bonusem – a tak je to ostatně správně. Jen už zkrátka není podmínkou.

Mimo jiné například Apple pro tyto konkrétní pozice přijímá zaměstnance i bez dokončené vysoké školy: Genius, Design Verification Engineer, Engineering Project Manager, iPhone Buyer, Apple Technical Specialist, AppleCare at Home Team Manager, Apple TV Product Design Internship, Business Traveler Specialist, Part Time Reseller Specialist.

Komentáře