Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Huawei odsunul Apple na třetí místo mezi výrobci chytrých telefonů

Druhé čtvrtletí letošního roku přineslo jednu zásadní změnu na poli výrobců mobilních telefonů. Podle dat analytické firmy Gartner prodal poprvé více telefonů než Apple Huawei, který jablečného giganta odsunul na třetí místo. Suverénní vedení nadále drží Samsung. Celkově rostly ve druhém čtvrtletí prodeje chytrých telefonů o dvě procenta.

Mírný růst znamená, že se ve druhém kvartálu roku 2018 prodalo celkem 374 milionů telefonů. S tržním podílem 19,3 % a 72 miliony prodaných telefonů obsadil první příčku neohrožený vládce Samsung, jemuž se však dodávky telefonů meziročně propadly o 12,7 %. Naopak významný růst zaznamenal čínský Huawei, který potvrdil dlouhodobě dobré prodejní výsledky.

Dravá Čína

Tentokrát mu již téměř 50 milionů prodaných telefonů za jedno čtvrtletí vyneslo postup na druhé místo, kde dosud dlouhodobě seděl Apple. „Prodeje chytrých telefonů Huawei rostly ve druhém čtvrtletí roku 2018 meziročně o 38,6 %. Společnosti se daří přicházet s inovativními funkcemi a rozšiřovat nabídku chytrých telefonů tak, aby lépe pokryla širší spotřebitelské segmenty,“ říká Anshul Gupta, ředitel výzkumu společnosti Gartner.

Podle Gupty mají na růstu Huawei zásluhu také investice do prodejních kanálů a budování značky. Čínský výrobce se sídlem v Šen-čenu dnes ostatně dodává své přístroje Honor již na 70 trhů po celém světě, což představuje hlavní motor jeho růstu.

Apple se proto musí spokojit se třetím místem, které mu zaručilo necelých 45 milionů prodaných iPhonů. Na rozdíl od konkurenčního Samsungu sice kalifornská firma nezaznamenala meziroční propad, ale růst byl jen minimální.

Dominance Androidu

„Minimální vylepšení, které nabídly nejnovější vlajkové lodě Apple, vedly k pomalejšímu růstu,“ říká Anshul Gupta. „Poptávka po modelu iPhone X začala zpomalovat mnohem dříve než u předchozích novinek. Rostoucí konkurence čínských značek a zvyšující se nároky zákazníků na hodnotu telefonů činí na Apple obrovský tlak.“

Zmíněná konkurence čínských značek nepřichází pro Apple a Samsung jen od dravého Huawei, ale také od Xiaomi, které je mezi dodavateli na čtvrtém místě. Na zpomalujícím trhu chytrých telefonů ostatně Xiaomi rostlo vůbec nejrychleji, meziročně o více než 50 procent.

Z hlediska operačních systémů Android (88 %) zvýšil o dvě desetina procenta svůj náskok před iOS (11,9 %). Na všechny ostatní operační systémy dohromady již u nově prodaných chytrých telefonů nepřipadá ani jedna desetina procenta podílu – v absolutních číslech klesly jejich prodeje meziročně na čtvrtinu (ze 433 na 112 tisíc kusů).

Komentáře