Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Miliardář Warren Buffett kupuje další akcie Applu. Celkově ve firmě vlastní již více než 5 procent
Foto: Fortune Conferences / Flickr

Legendární americký investor a zároveň šéf jednoho z dlouhodobě nejvýkonnějších investičních fondů, Warren Buffett, se ve včerejším rozhovoru pro server CNBC rozpovídal o tom, jak přistupuje k investicím, k produktům Applu, i o jeho budoucích investičních záměrech. Buffett totiž prostřednictvím své investiční společnosti Berkshire Hathaway vlastní bezmála 5 procent všech akcií kalifornského giganta. A další dle svých slov od té doby postupně nakoupil, byť v malém množství.

V průběhu května jsme na sesterském webu CzechCrunch informovali o jeho dalším nákupu akcií Applu, při kterém získal prostřednictvím Berkshire Hathaway přibližně 75 milionů kusů akcií, jež se připojily k již dříve vlastněným 165,3 milionu kusů. V polovině srpna byla tato informace na základě oficiálních dokumentů potvrzena.

Dle Buffetta je Apple jednou z nejlepších investic, do které se pustil – a není se čemu divit, během let totiž jeho fondu Apple vydělal miliardy dolarů. Buffett tak ve zmíněném rozhovoru zároveň potvrdil, že do Applu postupně investuje i po posledních informacích z poloviny srpna, i když jde o mnohem menší částky a prý nemá rád, když nenakupuje za levno. Vzhledem k tomu, jak se kalifornské společnosti daří, to nicméně nevypadá, že by cena akcií zásadním způsobem v dohledné době klesala.

Sídlo Applu v kalifornském Cupertinu

Jedna z dalších výhod Applu oproti jiným typům produktů je fakt, že prodává zařízení, která jsou sice jednotlivě relativně drahá, ale dostávají se ke stovkám milionů zákazníků, což z nich dělá jedny z nejrozšířenějších produktů podobně zaměřených firem. Sám za sebe ovšem Buffett například nový iPhone X nevyužívá. Jeho běžným nástrojem je na druhou stranu iPad, na kterém lze informace vidět ve větší formě a přitom je pořád přenosný.

Buffett je zároveň názoru, že například cena iPhonu je nesmírně podhodnocená: “Mám letadlo, které stojí spoustu peněz – řádově miliony dolarů ročně. Kdybych používal iPhone tak často jako někteří mí přátelé a měl si vybrat, upřímně bych se raději vzdal letadla. Samozřejmě, iPhone má teď velkou konkurenci, takže není možné jeho cenu rapidně zvýšit, ale z pohledu toho, co iPhone za pořizovací cenu několika stovek dolarů nabízí, je to zařízení neuvěřitelné. Tu samou částku dnes můžete utratit za jednu večeři,“ říká Buffett.

Opatrnost ohledně automobilů a nových technologií

V rozhovoru pro americký FOX Buffett během včerejšího dne komentoval také možný odkup Tesly Applem, o kterém se dlouhodobě spekuluje. Dle něj by taková akvizice nedávala smysl, dokonce si myslí, že vkročení Applu do automobilového byznysu je pro kalifornského giganta jeden z nejhorších kroků. Celá tato oblast je totiž dle něj extrémně problematická. Nové automobilky to mají na trhu těžké především proto, že málokdy mohou finančně i technologicky konkurovat velkým hráčům.

Tesla Model X

Krásně to lze vidět na případu Tesly, která jde dopředu s inovacemi, ale problémy má právě v oblastech, které jiné automobilky zvládají už po desetiletí, především pak co se týče objemu a kvality produkce. Shodou okolností Buffetův fond vlastní také 8 procent v čínském výrobci automobilů BYD, kterého Apple dříve oslovil v souvislosti se spoluprácí na výrobě jeho automobilů.

Komentáře