Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na eBay se dražil vysoce raritní prototyp iPhonu 2G z roku 2006. Apple jej však pravděpodobně nechal stáhnout
Foto: EverythingApplePro/YouTube

Kolektování vzácných zařízení od Applu je pro skalní příznivce této značky velmi oblíbeným hobby. Poměrně často se totiž v různých aukčních síních a internetových platformách objevuje vysoce raritní kusy produktů z předešlých let (příkladem může být i počítač Apple I z roku 1976), které již nelze běžnou cestou zakoupit, a zájemci za ně neváhají utrácet dost vysoké částky. Podobný osud mohl mít i jeden z prvních prototypů původního iPhonu z roku 2007, který byl nabízen na službě eBay.

Na ní uživatel pod pseudonymem 321dady umístil aukci, ve níž nabízel k dražbě velice raritního předchůdce první generace iPhonu s označením 2G, který v roce 2006 (tedy přibližně rok před oficiálním debutem prvního iPhonu) měl sloužit k testování. Ostatně o tom, že se nejednalo o zařízení určené k prodeji, svědčil i inženýrský kód Ver. 1.1.1 na zadní straně telefonu.

Podle uveřejněného popisu má zařízení navíc fungovat na speciální testovací verzi operačního systému iOS, která se nikdy nedostala na veřejnost, přičemž ve své době mělo dokázat rozjet i upravenou variantu desktopového systému OS X. Vzhledově vypadal shodně se skutečným iPhonem, který Steve Jobs slavnostně a za masivního potlesku publika odhalil v průběhu konference MacWorld v roce 2007. Výjimkou byl jak zmíněný kód na zádech, tak symbol zvonku na tlačítko pro vypnutí/zapnutí zvuků a o přibližně 10 gramů větší hmotnost (144,5 gramu oproti 135 gramům).

Foto: 321dady / eBay

Cena se šplhala k 800 tisícím korun, Apple ale zasáhl

Aukce se v posledních hodinách rozjela velice slušně a atakovala hranici cca 35 tisíc dolarů, tedy přibližně 780 tisíc korun, nicméně Apple proti ní včas zakročil. Již několikrát se totiž stalo, že cupertinská společnost nechala z veřejných míst stáhnout (pochybné) aukční nabídky svých nevydaných produktů, které se neznámým způsobem dostaly do rukou těm, jež je k dražbám poté nabízeli. Zatím však není oficiálně potvrzeno, že to bylo na popud samotného Applu, ale situace z minulých let tomu nasvědčují.

Na druhou tento krok neznamená, že nabízený prototyp iPhonu byl podvrh. Je tedy dost možné, že se 321dady obrátí na ne tak výrazné platformy a bude jej nabízet třeba na svém soukromém profilu na sociálních sítích.

V podobném stavu se 25. září začne dražit vzácný Apple I z roku 1976

Komentáře