Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Proč je podle mě aplikace Bear pro Mac nejlepší náhradou za Evernote
Bear pro macOS

Pokud je vaší častou pracovní náplní tvorba textů nebo neformální evidování úkolů a jejich sdílení s kolegy, pravděpodobně patříte nebo jste patřili mezi uživatele nástroje Evernote. Tato aplikace od stejnojmenné americké firmy je totiž dlouhá léta považována za zlatý grál nástrojů pro všechny, kdo hledají mohutnější nadstavbu nad obyčejný poznámkový blok. Postupem času se změnou cenové politiky, bobtnání a přidávání zbytečných funkcí se však Evernote svým původním uživatelům poměrně vzdálil a stal se příliš pomalým a drahým řešením v mnoha ohledech splňující onu nepopulární definici „kanón na vrabce“.

Přesně do této fáze jsem nedávno došel i já a rozhodl se, že je po letech čas se podívat po nějaké zajímavější a levnější alternativě.

Srdce poměrně dost zaplesalo, když jsem přibližně před rokem narazil na stylovou minimalistickou aplikaci Bear, která je v mých očím tím, čím býval dříve právě Evernote. Bear, který je k dispozici pro Mac, iPad a iPhone, totiž nabízí veškeré funkce, které na tvorbu dokumentů, správu úkolů, myšlenek a jejich editaci i jako profesionální uživatel potřebujete.

Bear pro macOS

Bear láká na čistý, minimalistický interface přizpůsobený speciálně macOS a iOS, markdown formatování pro snadnější editaci dokumentů, propracovaný systém tagů, sdílení dokumentů mezi kolegy, to-do úkoly, bezproblémovou synchronizaci nebo export do HTML, PDF, DOCX, MD, JPG. Povedenou funkcí je takzvaný focus mód, který skryje všechny nepotřebné lišty a prvky, tak aby se uživatel mohl soustředit pouze na psaní textů. To vše za maximální svižnosti, jejíž nedostatkem v posledních letech právě mohutnější konkurence trpí.

Jak s Bear vlastně pracovat

Krása této aplikace spočívá dle mého názoru v tom, že nejste žádným způsobem limitováni tím, jak ji používat. Chcete spíše poznámkový blok? Žádný problém. Nebo byste raději přehledný úkolovníček, do kterého si zapíšete svůj nedělní nákupní seznam a mezitím oddelegujete a nasdílíte pondělní pracovní to-do list svému kolegovi? Bear toto vše elegantně zvládne. Já osobně Bear používám na dvě základní a jednoduché věci:

  • Tvorbu dokumentů a psání delší textů.
  • Jakousi myšlenkovou mapu a to-do list pro jednotlivé projekty, na kterých pracuji.

Bear má totiž z mého pohledu geniální systém kontextů a tagů, který sedí mému pracovní workflow. Dejme tomu, že pracujete na 5 projektech naráz a ke každému z nich byste si rádi poznamenali jednotlivé úkoly, myšlenky a poznámky. Použití pak v praxi může vypadat následovně:

  • Vytvoření nového dokumentu „Úpravy pro AppleCrunch homepage – verze 1.1“, který bude obsahovat seznam funkcí, které plánujeme implementovat do následující verze domovské stránky AppleCrunch.
  • Přidání tagu #AppleCrunch na konec dokumentu vytvoří nový kontext/projekt: AppleCrunch v postranním panelu.
  • Dokument naplním a podobný postup opakuji pro libovolné množství projektů a dokumentů.

Vizuálně pak celá věc může vypadat následovně:

A to nejlepší? Aplikace je v základní verzi kompletně zdarma a stahovat ji můžete na oficiálním webu zde. Za prémiovou verzi, která nabízí dodatečné funkce jako šablony editoru nebo synchronizaci mezi všemi zařízeními, pak uživatelé zaplatí 1,49 dolaru měsíčně nebo 14,99 dolaru ročně.

Možnosti formátování textu jsou velké

Komentáře