Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Turecký designér navrhl koncept MacBooku Pro s dotykovou klávesnicí
Foto: Furkan Kasap / Behance

Když Apple přibližně před dvěma lety do MacBooků Pro integroval dotykovou lištu nazývanou jako Touch Bar, vzbudila tato novinka velké množství smíšených reakcí. Jedni chválili inovaci, druzí, především techničtěji zaměření uživatelé a profesionálové, naopak kritizovali odstranění tradičních funkčních kláves, především pak v případě tlačítka Escape.

Diskuze o smysluplnosti Touch Baru ani po 2 letech příliš neutichly a lze říct, že velká část uživatelů produktů od Applu na tuto stále novinku pohlíží spíše jako na možnou věc budoucnosti či polokrok Applu před přechodem na dotykové displeje u laptopů.

Není proto překvapením, že fanoušci Applu neustále přicházejí s vlastními návrhy a koncepty, které naznačují, jak „kontroverzní“ Touch Bar vylepšit. Turecký designér jménem Furkan Kasap nově například vytvořil futuristický návrh, ve kterém zcela zavrhl přítomnost fyzických kláves. Ty naopak nahradil dotykovou klávesnicí a Touch Bar ponechal jako jistý doplněk uživatelského zážitku.

Foto: Furkan Kasap / Behance

Na první pohled je Kasapova konceptu vidět zajímavé rozložení jednotlivých funkčních oblastí na dotykové ploše. V horní části jsou vesměs aplikace, které jsou částečně nadesignovány do podoby kopírující mobilní jablečná zařízení, naopak ve spodní polovině je „plnohodnotná“ klávesnice s možností přidání virtuálního trackpadu pro případné provádění dostupných gest.

Foto: Furkan Kasap / Behance

Bylo by pošetilé si myslet, že takový koncept promění Apple v nejbližší době ve skutečnost. Ač pravděpodobně bude i nadále prosazovat technologii Touch Baru, stále bude u svých MacBooků chtít zachovat punc skutečného notebooku s fyzickými klávesami. Na druhou stranu se ale jedná o zajímavé pojetí, které by mohlo v budoucnu ukázat cestu, jakou se budou výrobci laptopů ubírat.

Komentáře