Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple mohl prodej iPhonu XR posunout záměrně, aby pomohl dražším modelům XS a XS Max
Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

Ačkoliv Apple představil všechny tři nové iPhony současně, start jejich prodeje se liší. Mezitímco dražší iPhone XS a jeho větší sourozenec XS Max šly do předprodeje prakticky hned a na první pulty se dostaly 21. září (u nás o týden později), levnější model XR bude k předobjednání k dispozici až 19. října a do prodeje přijde ještě o týden později.

Zajímavé je, že renomovaný The Wall Street Journal přišel s teorií, že za zpožděním dostupnějšího z nových iPhonů nemohou žádné technologické či praktické překážky, ale promyšlená obchodní strategie Applu.

Dražším modelům prý byl prostor na trhu dopřán úmyslně, aby jim levnější iPhone XR zbytečně nekonkuroval. Faktem totiž je, že ačkoliv model XR startuje s cenovkou o 7,5 tisíce níže než nejlevnější varianta modelu XS, levnější hliníkový telefon zase o tolik méně nenabízí.

Tímto zdržením, které tedy teoreticky může být cílené, se zvyšuje šance, že si ti méně trpěliví fanoušci Applu koupí dražší model. Kdyby si přitom hned vybírali ze všech tří variant, třeba by spíše sáhli po levnějším XR. Pozdržení prodeje třetího modelu ale může mít pro Apple i další výhody, jako je například možnost rozfázovat marketing. Nyní se Apple plně věnuje propagaci modelů XS a XS Max, mezitímco za měsíc může s vyšší intenzitou promovat žhavou novinku XR.

Důvodem pro zdržení XR ale samozřejmě může být také to, že se Apple poučil z loňského komplikovaného spuštění modelu X s OLED displejem a letos nechtěl nechat nic náhodě, a to i za cenu toho, že to bude na úkor modelu XR.

Komentáře