Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple může převzít aplikaci Shazam. Evropská unie dnes akvizici z minulého roku oficiálně schválila
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo/Flickr)

V prosinci minulého roku došlo na hudebním poli k zajímavé akvizici. Apple, který dlouhodobě buduje svou streamovací službu Apple Music jakožto hlavní konkurenci ke Spotify, koupil oblíbenou aplikaci Shazam, díky níž mohli uživatelé jednoduše zjistit, jaká skladba právě hraje (například v rádiu). Vzhledem k tomu, že Shazam pochází z dílen anglické společnosti Shazam Encore, musela celý tento nákup schválit Evropská unie. A zpočátku byla na vážkách.

Jak informoval dceřiný server CzechCrunch v dubnu, na žádost rakouských, francouzských, španělských a islandských úřadů muselo Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise celou situaci důkladně prošetřit, jelikož panovaly zvěsti, že by si touto akvizicí mohl Apple zajistit konkurenční výhodu oproti zmíněnému Spotify.

Výhoda měla plynout nejen z možného nastavení odkazování pouze na Apple Music, což by Spotify výrazně omezilo v trafficu, který Shazam generuje, ale také z omezování uživatelského výběru mezi jinými hudebními platformami (ne jen Spotify).

Foto: Shazam

Apple navíc tehdy veřejně nesdělil, jak Shazam do svého ekosystému integruje, a tak muselo ředitelství v čele s komisařkou Margrethe Vestager zjišťovat, zdali tomu tak může skutečně být. A nyní, po pěti měsících, došlo k finálnímu verdiktu.

Podle Vestager by tato akvizice neměla dát cupertinské společnosti „žádnou konkurenční výhodu na poli digitálního hudebního streamingu“ a na základě analýzy relevantních dat byl tento nákup, za který měl Apple dát přibližně 400 milionů dolarů (cca 8,8 miliardy korun), oficiálně schválen. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Shazam

Ač se toto rozhodnutí očekávalo, Apple musel pochopitelně vyčkávat na oficiální stanovisko. Nyní je otázkou, jak bude Apple se Shazamem dále nakládat. Již nyní je v rozhraní prosazována hlavně služba od Cookova týmu a do budoucna lze očekávat také lepší zobrazování textů daných skladeb.

Komentáře