Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple splatil Irsku přes 14 miliard eur za daňové výhody. Podle Evropské komise jednal nezákonně
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Jsou tomu již dva roky, co se Apple dostal do křížku s Evropskou komisí. Ta jej totiž obvinila z nezákonných daňových výhod, které kalifornská společnost praktikovala snad od roku 1991 na území Irska (kde má evropskou centrálu), respektive ve spolupráci s irskou vládou.

Právě díky tomu měla od roku 2003 „legálně“ platit na korporátních daních z příjmů pouze 1 % z evropských výdělků a od roku 2014 to mělo být dokonce pouhých 0,005 procenta. To se výrazně nelíbilo eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager.

Na základě jejího pokynu, odůvodněného tím, že „členské státy EU nemohou dávat daňové benefity vybraným firmám bez ohledu na to, jestli jsou z Evropy nebo jestli jsou velké, či malé“, udělila Evropská komise Applu pokutu ve výši 13,1 miliardy eur, která by měla jakožto dodatečné uhrazení daní putovat do irské kasy.

Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

S tímto krokem však firma Tima Cooka nesouhlasila a proti celé situaci se odvolala. To by bylo pochopitelné, nicméně stejný postoj zaujala i irská vláda, která žádné peníze zpět nechtěla.

I když se celý případ ještě nevyřešil a patrně potrvá roky, než finální verdikt vynesou evropské soudy, Apple začal v průběhu letošního května posílat na účet irské vlády první splátky. A nyní, po přibližně čtyřech měsících, Apple celou částku ve výši 13,1 miliardy eur (+ úrok 1,2 miliardy eur) splatil. V přepočtu tak na irský účet doputovalo něco přes 360 miliard korun.

Apple Park, HQ Applu (Foto: Apple)

Celá suma nicméně leží na svěřeneckém účtu, kde bude do té doby, než se kontroverzní situace mezi Applem, Irskem a Evropskou komisí definitivně vyřeší. Podle všeho by první stání mělo proběhnout letos na podzim.

Evropská komise a Shazam

Co se týče dalších situací mezi Evropskou komisí a Applem, nelze opomenout například akvizici londýnské hudební aplikace Shazam, za kterou měl cupertinský gigant vynaložit přes 400 milionů dolarů. EK tehdy prošetřovala, zdali nákup nezajistí konkurenční výhodu Applu, respektive jeho služby Apple Music, nad Spotify a dalšími platformami. Po téměř roce se situace vyřešila a Apple Shazam mohl formálně převzít.

Komentáře