Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple pokračuje ve vývoji vlastních brýlí pro rozšířenou realitu. Objevit se mají do dvou let
Foto: Gadgets Arena / YouTube (Reprofoto)

Asi každému, kdo Apple sleduje nebo o něm minimálně cokoliv slyšel, je jasné, že bilionová společnost, která si relativně nedávno postavila své nové sídlo za 5 miliard dolarů, pracuje ve svých výzkumných laboratořích na nových produktech. Ty jsou většinou pod přísně tajným dohledem a jen málokdy se stane, že se některé informace dostanou na povrch. Spoustu novinek ovšem můžeme předpokládat i z postupných kroků kalifornské společnosti.

Apple například v průběhu tohoto týdne koupil malou firmu Akonia Holographics z amerického Colorada, která se soustředí na vývoj čoček a technologií pro chytré brýle pro rozšířenou realitu a holografické zobrazování. I když Apple odmítal nákup komentovat jinými slovy, než že kupuje pravidelně podobně malé společnosti a nediskutuje s veřejností o svých plánech, je nad slunce jasné, že chce Apple na trh vstoupit s novinkou, která by mohla zaujmout další specifický segment zákazníků.

Akonia byla známa pro výrobu velmi tenkých a malých čoček pro chytré brýle, které umožňovaly zobrazení široké palety barev v plném spektru. Spekulace ohledně možných brýlí pro rozšířenou realitu se objevily poprvé již minulý rok, a server Bloomberg v této spojitosti informoval, že by se mohly na trhu objevit již během roku 2020, s tím, že produkt by měl být hotov příští rok.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Newsroom, Apple)

Marka Gurman ze serveru Bloomberg, který je znám pro své časté a velmi přesné spekulace, s odvoláním na zdroje blízké Applu, v loňském článku zároveň tvrdil, že by měly mít brýle vlastní čip i operační systém a měly by tak fungovat zcela samostatně, bez mobilního zařízení. Tim Cook se již dříve vyjádřil, že technologii rozšířené reality věří více, než samotné virtuální realitě, která má v běžném životě jen velmi málo využití – především kvůli samotnému zařízení a limitacím.

Stovky vývojářů a integrace do stávajících zařízení

Apple se ostatně na rozšířenou realitu zaměřuje již několik let, má kolem ní postaven vlastní vývojový tým, a postupně vypouští vlastní aplikace a technologie, které se integrují se stávajícími zařízeními, především na poli mobilních telefonů. Tým by měl momentálně čítat již stovky lidí a jen to potvrzuje domněnku o možné výrobě samotného zařízení pro AR (rozšířenou realitu).

Systém, který by takové zařízení poháněl, má interní název rOS, a měl by být založen na základech samotného iOS pro mobilní zařízení. Stejně tak jako ostatní systémy s podobným označením by tak mělo sloužit rOS pouze pro nové AR brýle. Samotné brýle by mělo být možné ovládat dotykovým panelem přímo na brýlích, stejně jako hlasovou navigací přes Siri. Spekuluje se také o možném vytvoření separátního tržiště aplikací, které by obsahovalo pouze aplikace na bázi rozšířené reality.

Brýle Google Glass, které se mají objevit v nové verzi. Foto: Kārlis Dambrāns / Flickr

Doufejme, že brýle nedopadnou v rukou Applu podobným způsobem, jako chytré brýle Googlu, které představil před několika lety, a které dle mnoha analytiků předběhly svoji dobu, nehledně na cenu atakující hranici 35 tisíc korun. Představte si budoucnost, ve které většinu běžných úkonů místo telefonu ovládáte přes chytré brýle, které vám zobrazují informace mezi reálným prostředím.

Komentáře