Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple prodal za druhý kvartál téměř polovinu všech telefonů na trhu s cenou přes 400 dolarů
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Ještě ani nepropukla naplno mánie kolem nových iPhonů, které Apple představil v průběhu minulého týdne, a už se objevují další zprávy o tom, že kalifornská firma jednoznačně dominuje celému trhu s chytrými telefony, minimálně tedy v dražší kategorii. Dle posledního reportu analytické firmy Counterpoint Apple za poslední uzavřený kvartál fiskálního roku prodal celkem 43 procent všech tzv. prémiových telefonů (s cenou nad 400 dolarů) na trhu.

Z dat zároveň vyplývá, že Apple celkově měl 3,6krát vyšší zisky z mobilních zařízení než jeho největší konkurent Samsung a také třikrát více než čtyři další konkurenti v Číně dohromady. Xiaomi, Huawei, Vivo nebo OPPO se dosud zaměřovali spíše na levnější zařízení, protože v kategoriích nad 400, 600 či dokonce 800 dolarů se jim tolik nedařilo.

Letos vůbec poprvé ovšem čínští výrobci dohromady přesáhli 2 miliardy dolarů v zisku. Například v Indii totiž ve zmíněném kvartálu figuroval například prémiový konkurent Applu OnePlus, který urval celých 40 procent trhu a stal se tamní jedničkou, daleko před kalifornským gigantem i Samsungem.

Nejvíce profitabilní oblastí je ovšem pro všechny výrobce, a především pak Apple, stále kategorie smartphonů s cenou nad 800 dolarů. Jen ve druhém čtvrtletí letošního roku v ní totiž Apple získal celých 88 procent podílu z celého trhu. Celkové příjmy ze smartphonů za druhý fiskální kvartál měl Apple téměř dvakrát více než Samsung (38 vs. 21,4 miliardy dolarů).

Jedno z nejsilnějších čtvrtletí vůbec

Applu se obecně ve druhém fiskálním kvartálu dařilo. Celkově ohlásil příjmy ve výši 61,1 miliardy dolarů se ziskem 13,8 miliardy dolarů. Podařilo se mu to mimo jiné i díky prodeji 52,2 milionu kusů iPhonů, 9,1 milionu kusů iPadů a 4,1 milionu kusů Maců. Z pohledu příjmů tak šlo o zhruba 15% nárůst oproti stejnému období v předcházejícím roce.

Nejlevnější z nových iPhonů s označením XR. (Foto: Apple)

Největší nárůst příjmů se ovšem čeká v posledním čtvrtletí letošního roku, jelikož se do prodeje dostanou tři nové iPhony, které začínají na ceně 22 490 korun, nová verze Apple Watch a také několik novinek na poli chytrých zařízení do domácnosti, jako je například HomePod, jež dostal další nové funkce spojené s hlasovou asistentkou Siri.

Komentáře