Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple za měsíc přidal bezmála 100 miliard dolarů na své hodnotě. Jeho akcie vzrostly o 20 %
Foto: Apple

Je tomu takřka měsíc od doby, kdy Apple poprvé překročil valuaci celé společnosti ve výši 1 bilionu dolarů. Stal se tak vůbec první americkou firmou, které se to v historii podařilo, a vypadá to, že nehodlá žádným způsobem polevovat. Od té doby totiž hodnota kalifornské společnosti poskočila o dalších 100 miliard dolarů a nyní se pohybuje na hranici téměř 1,1 bilionu dolarů.

Cena na jednu akcii se koncem července pohybovala na 190,29 dolaru, a to navíc v době, kdy Apple vyplácel svým akcionářům pravidelnou dividendu, jež probíhá čtyřikrát ročně. Koncem srpna se již akcie pohybovaly na ceně 227,63 dolaru za kus, což v celkovém měřítku značí téměř 20% nárůst (před uzavřením obchodního dne 31. srpna byl nárůst více než 20%). Zároveň jde o finančně vůbec nejsilnější měsíc Applu od roku 2000.

Akcionáři Applu si tak mnou ruce, a to jak ti, kteří do něj investovali napřímo, tak ti, kteří do něj investují prostřednictvím takzvaných indexových fondů, v nichž je k dispozici množství firem, do kterých se investuje prostřednictvím celého fondu najednou. Apple je totiž významným způsobem táhne kupředu. Například jeden z nejsilnějších indexových fondů Nasdaq poskočil během srpna o bezmála pět procent.

Sídlo Applu v kalifornském Cupertinu

Zajímavostí je i samotný historický vývoj akcií Applu a jeho hodnoty. V roce 1980 proběhl jejich první úpis při takzvaném IPO při ceně 22 dolarů za kus, respektive 0,39 dolaru na akcii po jejich dalším rozdělení. Tehdy se ještě nedalo hovořit o žádném zázračném úspěchu, až do roku 1999, kdy Apple poprvé překročil valuaci ve výši 10 miliard dolarů. V polovině roku 2007, kdy byl vydán vůbec první iPhone, již hodnota firmy překročila poprvé 100 miliard dolarů.

To vedlo k dosažení valuace 500 miliard dolarů během února roku 2012, následované 600 miliardami pouhých 6 měsíců poté. Magickou hranici jednoho bilionu pak Apple dosáhl tento rok a pokud bude následovat rostoucí trend, očekává se, že se bude cupertinský gigant pomalu, ale jistě přibližovat k dvěma bilionům dolarů, což upevní jeho pozici technologického krále.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Fortune Global Forum 2017 / Flickr)

Splněný sen všech akcionářů

Pravděpodobně i kvůli nezastavitelnému růstu je Apple cílem nejznámnějších investorů v čele s miliardářem Warrenem Buffettem, který v kalifornské firmě dokupuje podíly pravidelně a prostřednictvím své investiční společnosti Berkshire Hathaway vlastní již bezmála 5 procent všech akcií Applu. Před několika dny navíc potvrdil, že další znovu dokoupil v předcházejících týdnech.

Komentáře