Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Český T-Mobile by mohl brzy nabídnout eSIM pro nové iPhony. Na Watch s LTE si ještě počkáme

Apple včera představil nové iPhony a jedna z největších novinek oproti předchozím modelům je podpora pro dvě SIM karty. Kalifornská firma vyslyšela dlouholetá přání svých uživatelů a nově nabízí, že vedle fyzické nano-SIM mohou do iPhonu nahrát také elektronickou eSIM pro druhý tarif. Této technologie bychom se navíc konečně měli dočkat také v České republice.

Využití eSIM není u Applu ničím novým. Již nějakou dobu je samostatný čip, který je jako náhrada fyzické SIM karty zabudovaný do základní desky zařízení, využívaný v iPadu a loni byl představen také v Apple Watch. Díky tomu jsou Watch s LTE (označené červenou digitální korunkou) ještě více nezávislé na iPhonu a mohou bez něj například přijímat hovory.

Nyní Apple eSIM vcelku logicky přináší také v iPhonech, ale problém je v tom, že patří s touto technologií mezi průkopníky a většina trhu na ni stále není připravena. Podpora pro elektronickou SIM kartu se postupně rozrůstá, ale když se podíváme na seznam operátorů, u kterých si ji můžete do nových iPhonů XS a XS Max i iPhonu XR nahrát, není to příliš dlouhé čtení.

Nový iPhone XR podporuje eSIM

Pro české uživatele je však zajímavé, že se mezi čtrnácti podporovanými operátory z deseti zemí nachází také český T-Mobile. Právě T-Mobile jako jediný z českých operátorů eSIM dlouhodobě testuje a brzy by měl být připraven ji nasadit do ostrého provozu. Přestože ho Apple uvádí mezi oficiálními partnery, je T-Mobile teprve v poslední fázi testování, takže eSIM od něj pro nové iPhony nemůžeme čekat hned na začátku prodeje.

„T-Mobile na implementaci eSIM pracuje už několik let a jsme v poslední fázi testování. Děláme vše pro to, abychom zákazníkům přístroje s eSIM nabídli co nejdříve,“ uvádí pro AppleCrunch za T-Mobile Pavla Hobíková. Přesnější termín český operátor odmítá prozradit. To stejné platí i ohledně možného příchodu Apple Watch s LTE, které se v České republice dosud neprodávaly, protože je žádný operátor nepodporoval.

„Podpora eSIM je jednou z podmínek, kterou operátoři musí splnit pro uvedení Apple Watch s LTE na trh, každopádně není jedinou. Zda a kdy se hodinky dostanou na pulty v České republice, zatím nejsme schopni říct,“ dodává Hobíková. Podle našich informací je nasazení Apple Watch s LTE do sítě opravdu mnohem složitější, takže jakmile T-Mobile novou technologii definitivně odladí, můžeme očekávat podporu minimálně pro nové iPhony.

Vývoj SIM karet až po čip eSIM

Vedle českého T-Mobilu eSIM podle Applu podporuje ještě rakouský T-Mobile, maďarský Magyar Telekom, kanadský Bell, chorvatský Hrvatski Telekom, španělský Vodafone a britský EE. V Německu to jsou Telekom a Vodafone, ve Spojených státech AT&T, T-Mobile a Verizon a v Indii Airtel a Reliance Jio. Mezi globálními providery pak ještě eSIM podporují GigSky a Truphone. Právě u těchto operátorů bude možné novinku v iPhonech XS a XR využít.

Někteří uživatelé využívají podporu dvou SIM karet pro napojení svého soukromého a pracovního telefonního čísla na jeden telefon, jiní si na druhé SIM kartě pořizují větší datové balíčky a často je duální systém využíván při cestování. V telefonu pak můžete mít jak vlastní číslo, tak si můžete pořídit například výhodnější tarif od místního poskytovatele. Aby tohle všechno dobře fungovalo, je ale třeba, aby se standard eSIM co nejrychleji rozšiřoval.

Komentáře