Inzerce      O nás     CzechCrunch  
CleanMyMac X přichází s inovovaným designem a několika novými údržbářskými funkcemi

Vývojářské studio MacPaw vydává svou aplikaci CleanMyMac už deset let. A právě k desátému výročí si připravilo významný update tohoto populárního čisticího nástroje, který po celém světě používá už 5 milionů uživatelů. Nový update se jmenuje CleanMyMac X a nabízí vedle inovovaného designu také několik nových funkcí a stává se ještě univerzálnějším pomocníkem.

Během deseti let se CleanMyMac z malého systémového uklízeče vyvinul v opravdu komplexní utilitu, díky které můžete svůj Mac nejen čistit, ale také udržovat v kondici díky mnoha dalším funkcím. V CleanMyMac X se vývojáři soustředili například také na bezpečnost a ještě vylepšenou správu aplikací.

Vývojáři se každopádně nebáli a posunuli design svého výročního updatu do velmi moderní podoby, která nese mnoho průhledných a barevných prvků, které již tradičně doplňují četné animace a zvuky. Ty uživatele neustále informují o tom, co se právě děje. Hlavním úkolem CleanMyMac bylo vždy hlavně získávání volného místa, a to mazáním přebytečných souborů, vysypáváním koše nebo mazáním obřích pamětí (cache) některých aplikací.

To všechno i nadále platí a v nabídce Cleanup můžete vašemu Macu skutečně ušetřit klidně několik gigabajtů. CleanMyMac X maže nepotřebné dočasné soubory, nepotřebné překlady a cizí jazyky, ať už systémové nebo u aplikací, prochází přílohy v Mailu, databázi Fotek a efektivně pročistí také iTunes. A nakonec samozřejmě vysype koš. Jakmile aplikace celý váš Mac proskenuje, nabídne vám přehledně informace o tom, co kde našla, načež můžete vše, nebo jen některé soubory jedním kliknutím vymazat.

Hned pod klasickým a dlouhodobě úspěšným a populárním čištěním, které využije každý uživatel Macu, se nově nachází sekce ochrany. CleanMyMac X umí prohledat celý systém, zda se v něm nenachází záškodnický malware, a také umí promptně projít vaše soukromí a pomůže se smazáním dat v prohlížeči nebo historie konverzací.

Vedle získání volné kapacity na disku pak uživatelé často uvítají také zrychlení svého počítače. CleanMyMac X nadále nabízí několik optimalizačních a údržbových nástrojů, kterými můžete pravidelně váš Mac provzdušnit a zrychlit. Jednak aplikace ukáže, jaké všechny aplikace vám vlastně běží, jaké se automaticky spouští a jaké žerou příliš výkonu, a pak také provede až osm údržbových úkonů, jako je uvolnění operační paměti, spuštění čisticích skriptů a nebo oprava diskových povolení, když je problém například s aplikacemi nebo soubory.

Některé úkony můžete dělat denně, jiné stačí občas nebo v případě problému, ale dokážete si s nimi často velmi efektivně pomoci. To ostatně platí i pro předposlední sekci, která se týká aplikací. CleanMyMac X k již známému odinstalátoru libovolných aplikací nově doplňuje také aktualizační nástroj, díky kterému můžete z jednoho místo updatovat všechny aplikace, a to jak ty, které jste stáhli v Mac App Storu, ale hlavně i mimo něj. To je velmi šikovná novinka.

Nakonec umí CleanMyMac X pracovat také se soubory, ale i to je již funkcionalita známá z předchozích verzí. Aplikace prohledá celý disk a najde jednak staré a jednak velké soubory, které pak můžete opět jednoduše mazat, nebo se o nich alespoň dozvědět. A když pak potřebujete nějaký soubor smazat opravdu bezpečně, nabízí CleanMyMac X i skartovačku, po jejímž zásahu už daný soubor nedokážete nijak obnovit.

Všechny výše zmíněné funkce fungují jednotlivě, což znamená, že je můžete spouštět a využívat podle potřeby, ale pro maximální jednoduchost nabízí i CleanMyMac X takzvaný Smart Scan, který projede automaticky celý počítač několika základními nástroji a přehledně vám následně ukáže, co je kde potřeba udělat. Je jen na vás, jak hodláte svůj Mac čistit a udržovat. Pro některé ze zmíněných úkonů již určitě můžete využívat nějakou jinou aplikaci, ale CleanMyMac X vše sdružuje v jednotném kabátku v rámci jediné aplikace, což je velmi pohodlné.

Nový update navíc přišel i s vylepšeným Menu do horní lišty nabídek, odkud máte rychlý přehled o volném místu na disku, o využití operační paměti, stavu baterie a které aplikace ji nejvíce vysávají, zaplnění koše a také vytížení sítě a procesoru.

Na druhou stranu je třeba dodat, že MacPaw si nechávají za svůj užitečný nástroj náležitě zaplatit. Jednorázově můžete v obchodě MacPaw pořídit CleanMyMac X jen tento týden za zaváděcí cenu 1 421 korun (později 2 030 korun). Variantou nicméně může být také roční předplatné za 631 korun (později 901 korun). Uživatelé, kteří přecházejí z předchozích verzí, získají update za polovinu. CleanMyMac X pak dostanou automaticky i ti, kteří si předplácejí sadu aplikací v rámci služby Setapp.

Na první pohled tak není CleanMyMac X žádná levná záležitost, ale tuto investici je potřeba rozpočítat tak, že vám každý den, nebo třeba alespoň jednou za týden dokáže ulehčit vaší každodenní činnost na pracovním nástroji. Při jednorázové platbě se pak dostáváte na pár korun týdně za předpokladu, že budete aplikaci využívat několik let. I předchozí verze CleanMyMac 3 vydržela na trhu přes tři roky.

Komentáře