Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Důvody, proč přejít z Apple Watch Series 3 na novou generaci Series 4
Foto: Apple

Nové Apple Watch Series 4 se začnou na českém trhu prodávat 29. září a nyní je tak ideální čas pomalu promýšlet, zdali se vám nová generace vyplatí a v čem se od Series 3 (potažmo starších řad) hlavně liší. Series 4 totiž přicházejí s několika zásadními vylepšeními, které pro řadu uživatelů mohou být velmi zajímavé.

Zásadní rozdíl mezi Series 3 a Series 4 je patrný hned na první pohled. Je to velikost displeje. Ten se oproti předchozí generaci zvětšil o přibližně 32 až 35 % (podle daného modelu) a dosahuje velikosti 40 milimetrů, respektive 44 milimetrů u větší varianty. Series 3 měly pro srovnání plochu 38 milimetrů a 42 milimetrů. S tím se pojí i rozlišení displeje, kdy 40milimetrová verze Series 4 má 324×394 oproti 272×340 na 38milimetrových Series 3, přičemž model o velikosti 44 milimetrů disponuje rozlišením 368×448 (u 42milimetrové varianty Series 3 312×390).

Poudro u nových Series 4 je prakticky stejně velké jako u Series 3. A původní pásky k nim také sedí

Právě díky těmto rozměrům dokáží Series 4 zobrazit násobně více informací, což dokazuje i nové prezentované ciferníky. Pro uživatele, kteří využívají své hodinky multifunkčně, je to nepochybně velkým benefitem. Není to však výsadou pouze ciferníků (respektive watch faces), ale také aplikací, které budou z velikosti displeje vycházet a nabízet uživateli vyšší komfort během užívání (například v podobě většího fontu, výraznějších ikon, lépe rozpoznatelných prvků a tak podobně).

Klíčovou změnou prošel také procesor. Series 4 fungují na 64bitovém dvoujádrovém čipu S4, který má být až dvojnásobně rychlejší než předchozí verze S3 v Series 3. Z toho logicky vychází, že otevírání aplikací a obecná interakce s Series 4 bude svižnější, což ocení zejména ti, kteří z Apple Watch maximálně ždímají jejich potenciál, a to po všech stránkách. Současně by měla být zachována stejná výdrž baterie.

Jednou z nejzásadnějších funkčních novinek Series 4 oproti Series 3 je implementace senzoru pro měření EKG, a to přímo do digitální korunky. Podle Applu má navíc jít o vůbec první spotřební „nezdravotní“ elektroniku, která v sobě takový senzor má. Funkce však bude dostupná pouze pro americký trh, kde na tuto implementaci dostal Apple povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud tedy chcete pořídit Series 4 jen kvůli této funkci, nemá to v současné chvíli smysl. Očekává se však, že Apple bude intenzivně spolupracovat s příslušnými úřady, tudíž je možné, že se výhledově dostane i do dalších zemí včetně Česka.

Series 4 nabízí i funkci pro detekování pádu (Foto: Apple)

Series 4 se oproti Series 3 liší i v řadě menších věcech. Například nabízí až o 50 % hlasitější reproduktor, což se může hodit zejména během volání, digitální korunku s haptickou odezvu (podobně jako iPhone 8 v tlačítku Home), bezdrátový čip W3 (namísto W2) pro kvalitnější spojení, Bluetooth 5.0 nebo 16GB kapacitu (tu mají všechny nové modely hodinek). Blíže jsme to rozebírali v tomto článku po skončení keynote.

Obecně tak jde o výrazný posun a pokud používáte (nebo chcete používat) Apple Watch seriózněji a komplexněji, je Series 4 s větším displejem, rychlejším procesorem a řadou doplňkových funkcí jasnou volbou. Na druhou stranu pokud máte své hodinky jako stylový doplněk a používáte je výhradně pro zjištění času, potažmo k rychlému přečtení nové zprávy a zobrazování notifikací, nemusí vám čtvrtá generace dávat takový smysl.

Series 4 lze pořídit od 11 290 Kč (40 mm). Series 3 jsou stále v nabídce za 7 790 Kč (38 mm)

 

Komentáře