Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Hledá se AirPower. Apple předstírá, že bezdrátovou nabíječku nikdy nepředstavil
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Je to smutný a stále podivnější příběh. Když jsem psal v srpnu o tom, že Apple přestává doručovat produkty tak, jak slíbí, byla bezdrátová nabíječka AirPower jedním z hlavních témat. Sám jsem však doufal, že mi kalifornský gigant již za pár týdnů nepřímo odpoví a AirPower nám skutečně ukáže. Jenže včera, kdy k tomu měl při představení nových iPhonů nejlepší příležitost, došlo k něčemu úplně jinému. Apple svou AirPower zapřel.

Byla to vcelku nezáživná keynote. Když budeme hodnotit pouze část s představením nových iPhonů, šéf Applu Tim Cook a jeho marketingový mág Phil Schiller neměli v rukávě příliš es, kterými by oslnili. Většina důležitých informací unikla předem a iPhone XS obecně představuje jen mírný pokrok proti loňské „desítce“. Přesto však jedna věc oproti minulému roku chyběla.

Bezdrátová nabíječka AirPower

Phil Schiller totiž během zevrubného představování, co nové iPhony XS a XS Max, ale i levnější a barevný iPhone XR umí, absolutně vynechal nabíjení. Komentoval pochopitelně jen výdrž baterie, ale zatímco loni bylo bezdrátové nabíjení, které Apple přidal až dlouho po konkurenci, velké téma, letos o něm nepadla ani zmínka. V jednom slajdu se jen objevilo, že mají nové iPhony „vylepšené bezdrátové nabíjení“.

Po AirPower se slehla zem

Byť jde z uživatelského hlediska o poměrně zásadní benefit, že nemusíte pro nabíjení připojovat kabel, ale stačí zařízení jen položit na bezdrátovou nabíječku, Apple o tom nemluvil. Můžeme si celkem snadno domyslet, že to nebylo proto, že by to nepovažoval za důležité, ale spíše kvůli tomu, že má máslo na hlavě.

Loni o bezdrátovém nabíjení mluvil hlavně ve spojitosti se zmíněnou nabíječkou AirPower, která měla přijít během roku 2018, ale jak to tak vypadá, možná si ji ani letos vůbec nedočkáme. „AirPower musí být opravdu slušně v prdeli. Nikdo z Applu o ní neřekne ani slovo, ani mimo záznam. Výsledkem je, že induktivní nabíjení během prezentace vůbec nezmínili, ačkoliv se XS i XR nabíjejí rychleji než X,“ nešetřil ostrým výrazem prominentní bloger o Applu John Gruber.

AirPower prakticky zmizela z webu Applu

Mluvit o AirPower navíc nechtějí jen zaměstnanci, ale prakticky veškeré zmínky o nyní již skoro bájném produktu zmizely i z jablečného webu. Zmizela jednak informace o tom, že AirPower dorazí v roce 2018, a poté, co zmizela podstránka s loňským iPhonem X, už najdeme AirPower jen na jednom místě. Na stránce s AirPods, kde Apple propaguje „volitelné pouzdro pro bezdrátové nabíjení“, které je vyobrazeno právě na AirPower.

Jenže také u nabíjecího pouzdra, které bylo rovněž ukázáno už loni, se píše, že „momentálně není k dispozici“. Jádro pudla je totiž v tom, že spolu oba tyto produkty podle všeho úzce souvisí. Ani jeden momentálně není k dispozici (slovo AirPower už ani na webu vůbec nikde nenajdete) a není vůbec jasné, jestli se ho ještě někdy dočkáme.

Příliš promakaný produkt

Je dost možné, že si zkrátka Apple před rokem nasadil příliš vysokou laťku a zjistil, že tak promakaný produkt jako AirPower nakonec nedokáže spolehlivě doručit. Na první pohled totiž sněhobílá placka vypadá jako mnoho jiných bezdrátových nabíječek, ale Apple měl ambici přijít s mnohem propracovanější technologií. Díky ní mělo být možné nabíjet naráz iPhone, Watch i AirPods a ještě k tomu mělo být jedno, jak a kde je na nabíječku položíte.

Inženýrům v Applu proto nestačilo pouze položit vedle sebe tři nabíjecí cívky podporující standard Qi, protože s nimi to takto nefunguje. Jednak musíte položit zařízení vždy na jedno konkrétní místo a navíc chtěl Apple nad standardem Qi vystavět ještě proprietární technologii, aby dokázal nabíjet i právě Watch a AirPods.

Nové produkty Apple opět představoval ve Steve Jobs Theater v Apple Parku

Chystaná krabička pro bezdrátové nabíjení AirPods podle všeho neměla fungovat čistě přes Qi (stejně jako Watch), a tak ji proto Apple zatím ani nemohl začít prodávat. Uživatelé by ji neměli kde nabíjet. Jak se nyní ukazuje, udělat jednoduše vypadající nabíječku, která ale musí umět nabíjet tři jiná zařízení najednou a ještě má být jedno, kam je všechny položíte, není vůbec jednoduché. Apple dost možná narazil na limity současných technologií, které nedokáže obejít.

Prozatím Tim Cook a spol. dělají, jako by se nic nedělo, a snaží se, abychom na AirPower zapomněli. Je možné, že na ní stále ještě usilovně pracují a že se jí nakonec dočkáme. Ale je také možné, že ji alespoň prozatím pohřbili, jen nám to ještě neřekli. Ale nebylo by se čemu divit, protože by se jednalo o skutečně výjimečný a nepříjemný případ.

Komentáře