Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Inženýři Applu narazili na fyzikální limity. Před rokem představenou AirPower není reálné vyrobit
Phil Schiller

O bezdrátové nabíječce AirPower, kterou Apple světu poprvé ukázal už před rokem, toho bylo za oněch dvanáct měsíců napsáno mnoho. Po minulém týdnu, kdy kalifornská firma představovala nové produkty a přitom se právě o AirPower ani slůvkem nezmínila, už ovšem začínají padat téměř definitivní závěry, jak to vlastně s ambiciózním příslušenstvím je. Inženýři Applu podle všeho narazili na fyzikální limity, které nedokáží prorazit.

Stále pravděpodobněji tak zní scénář, že se AirPower vůbec nedočkáme, minimálně ne v takové podobě, jak byla před rokem představena. Podrobnější informace o tom, proč není reálné vyrobit bezdrátovou nabíječkou, která by nabíjela až tři různé produkty současně a přitom by bylo jedno, kde je položíte, přinesl Sonny Dickson.

Australský specialista na odhalování dosud nepředstavených produktů získal podle svých slov několik exkluzivních informací o tom, jak inženýři Applu bojují prakticky s celým produktem. Vývoj AirPower zastavuje několik překážek, které se v nejbližší době zřejmě ani Applu s jeho takřka nekonečnými zdroji nepodaří překonat. Jde totiž o fyziku.

Bezdrátová nabíječka AirPower

Bylo 12. září 2017, když Phil Schiller, marketingový šéf Applu, představoval AirPower. Na první pohled to byla obyčejná placatá bezdrátová nabíječka, kterou už dnes vyrábí kdekdo, ale zdání klamalo – Apple chtěl opět provést menší revoluci ve stále relativně novém segmentu bezdrátového nabíjení. A tentokrát se přepočítal. Podle Sonnyho Dicksona jde především o tři zásadní problémy.

Hlavní doménou AirPower mělo být to, že dokáže nabíjet tři různá zařízení: iPhone, Apple Watch a AirPods (které měly dostat novou krabičku pro bezdrátové nabíjení). Aby něco takového fungovalo, potřeboval Apple do velmi tenké nabíječky dostat 21 až 24 dobíjecích cívek různých velikostí. Ty by byly rozděleny do tří identických nabíjecích skupin tak, aby se mohly na každém místě na podložce dobíjet všechny tři produkty.

Jenže právě to se ukázalo jako extrémně náročný inženýrský kousek. Vzhledem k velkému počtu cívek a jejich vzájemného překrývání dochází ke vzájemnému rušení a tím pádem neefektivnímu nabíjení. Zároveň to vede k dalšímu značnému problému: při takové konstrukci se AirPower významně přehřívá. Tolik cívek vměstnaných do malého prostoru vytváří příliš vysoké teplo, což vede k zahřívání celého produktu a následně ke snížení výkonu.

V patentech Applu se ukazuje, jak může vypadat uspořádání cívek v AirPower (Foto: Patently Apple)

Kvůli přehřívání pak správně nefunguje ani nabíjecí čip Applu, který si firma sama vyvinula, aby dokázala všechna zařízení obsluhovat a dobíjet. Navíc si Apple vymyslel také to, že by mezi sebou měla nabíjená zařízení komunikovat. Když byste pak vedle iPhonu položily hodinky nebo sluchátka, iPhone to zaregistruje a ukáže stav nabíjení i procento dobití. Na to, jak měla AirPower fungovat, se můžete podívat v přiloženém videu.

Závěr nejen Sonnyho Dicksona, ale také například populárního jablečného blogera Johna Grubera je takový, že při současném nastavení není možné AirPower vyrobit. Nabízí se například přepracování celého konceptu a celkové zvětšení nabíječky, ale není jasné, zda by Apple na takové změny přistoupil. „Myslím si, že se buď vrátili k rýsovacímu prknu a začali znovu s úplně jiným designem, nebo se rozhodli to vzdát, ale nechtějí to říct,“ míní Gruber.

Zmíněný Dickson dokonce tvrdí, že by se z AirPower mohl nejdříve během příštího roku klidně stát úplně jiný produkt, který by mohl mít společné jen to, že půjde opět nějakým způsobem o bezdrátové nabíjení. Každopádně se ale zdá, že alespoň prozatím se kapitola AirPower uzavírá a nemá smysl na jablečnou nabíječku dále čekat. Podobně promakané zařízení zkrátka zatím není možné vyrobit. Například Wyrex nabízí zajímavou alternativu a k dispozici jsou i doplňky, jak bezdrátově nabíjet AirPody.

Komentáře