Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone XR zůstává upozaděn. Jedná se přitom o možná největší mezigenerační skok v dějinách iPhonu
Foto: Apple

Hlavní pozornost byla na včerejší prezentaci věnována nástupcům iPhonu X, dvojici modelů s komplikovanými názvy iPhone XS a XS Max. Jako každý rok, i tentokrát se Applu chlubil, že se jedná o nejlepší iPhony, které kdy firma vyrobila. Aby také ne… Média nicméně hned zaplavily zprávy, zda se oproti loňskému X jedná o dostatečný posun, zda je nový telefon Applu začínající na 30 tisících korun dostatečně dobrý a podobně. Přitom se až trestuhodně opomíjí včera v pořadí třetí představený iPhone XR, byť je podle mého názoru mnohem zajímavější.

Ačkoli byl loni iPhone X jednoznačnou vlajkovou lodí Applu, z hlediska prodejů ho v součtu převyšovala dvojice 8 a 8 Plus, kterých se prodávalo zhruba jednou tolik. Letos místo této dvojice bude proti iPhonům XS a XS Max stát iPhone XR a rozdíl v prodejích by mohl být ještě větší. iPhone XR bude totiž v základní paměťové variantě k dostání o 7,5 tisíce korun levněji než iPhone XS a oproti loňským modelům 8 a 8 Plus přitom znamená velký skok kupředu. Nejlevnější z představených iPhonů by rozhodně neměl být brán na lehkou váhu.

Jony Ive, šéfdesignér Applu, a Tim Cook si prohlíží nový iPhone XR

Model XR je již na první pohled cílen na masy. Do prodeje jde hned v šesti barvách a přichází s úhlopříčkou 6,1 palce, která je jakýmsi „kompromisem“ mezi modely XS a XS Max. Díky konstrukci s minimálními rámečky je nicméně telefon menší než loňský iPhone 8 Plus, který měl přitom úhlopříčku 5,5 palce.

Zatímco majitelé iPhonu X nedostali od Applu jednoznačný popud pořídit letos nový model, iPhone XR by mohl k nákupu přesvědčit hodně majitelů starších iPhonů, a to především těch, kteří mají Apple rádi, mají starší modely, ale 30 tisíc za telefon dát nechtějí. iPhone XR bude velkým krokem kupředu jednoduše pro majitele všech iPhonů včetně loňského modelu 8/8 Plus.

Nabídne jim nejen více výkonu, ale především mnohem větší displej v přiměřeně velkém těle. Apple pro ně má telefon, který vypadá o pořádný kus moderněji a zkrátka více „sexy“. Postavíte-li vedle sebe iPhone 8 Plus a iPhone XR, rozdíl je markantní. Dle mého názoru se jedná o možná největší mezigenerační skok, který se v jedné cenové hladině udál.

Analytici, kteří predikují, jak se budou vyvíjet prodeje, i díky těmto skutečnostem předpokládají, že iPhone XR bude na přelomu letošního a příštího roku tvořit zhruba 50 % všech prodaných iPhonů. Pro kontext, dle Consumer Intelligence Research Partners loni tvořil iPhone X zhruba 20 procent prodejů iPhonů, dvojice 8 a 8 Plus si z koláče ukousla dohromady 41 procent a zbylých 39 procent připadalo na starší modely. Je tedy patrné, že je iPhone XR o mnoho významnější model, než by se mohlo na první pohled zdát, a to nejen z pohledu koncového uživatele, ale i z pohledu samotného Applu.

Komentáře