Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Končí iPhone SE, 6S a dokonce i loňský iPhone X. Apple přestal nabízet také Apple Watch Edition

Vždy, když Apple představí nové produkty, dojde k nevyhnutelným krokům na druhé straně jeho portfolia, ze kterého musí vyřadit některé nejstarší produkty. Vzhledem k tomu, že Tim Cook se svými kolegy včera ukázal hned tři nové iPhony, odchází na věčné časy několik jablečných telefonů. V nabídce už nenajdeme ani nejdražší Watch.

Jako první logicky končí iPhone 6S, který byl představen už v roce 2015, ale co už se tolik nečekalo, je ukončení prodeje i loňského iPhonu X. Je to vůbec poprvé, kdy Apple po jediném roce zařízl svou původní vlajkovou loď. Na druhou stranu důvod je nasnadě: nový iPhone XS má proti němu jen minimum vylepšení a vzhledem k tomu, že dostal i jeho cenu, v nabídce by si zbytečně překážely.

Nejvýznamnější je ale možná definitivní ukončení prodeje iPhonu SE. O jeho nástupci se dlouho spekulovalo, ale Apple potvrdil, že s tak malým displejem už ve svých telefonech nepočítá. iPhone SE byl posledním mohykánem, který pamatoval čtyřpalcové displeje, a přestože stále patřil mezi populární zařízení, jeho konec byl nevyhnutelný.

Sluchátka s jackem už do nových iPhonů nezapojíte

Konec sluchátkového adaptéru zdarma

Konec iPhonu 6S a iPhonu SE nicméně značí ještě jednu změnu: Apple už nyní nenabízí žádný telefon se sluchátkovým jackem. iPhony XS, XS Max, 8 i 7 už mají pouze Lightning port a sluchátka tak musíte připojovat buď bezdrátově, nebo použít adaptér pro převod 3,5mm jacku na Lightning. Sluchátek, co mají rovnou kabel s Lightningem, je kromě EarPods zatím málo.

Kdo však s iPhony stále využíval svá drátová sluchátka, může mít při koupi nových iPhonů problém. Včera představené iPhony XS, XS Max a iPhone XR totiž už v krabičce sluchátkový adaptér nemají. A nově to bude platit i pro starší iPhone 8 a 7, které je v balení měly. Kdo bude Lightning adaptér pro 3,5mm sluchátkový jack chtít, musí si ho za 290 korun dokoupit.

Aktuální nabídka iPhonů tak vypadá následovně:

  • iPhone 7 od 13 490 Kč
  • iPhone 7 Plus od 16 990 Kč
  • iPhone 8 od 17 990 Kč
  • iPhone 8 Plus od 20 990 Kč
  • iPhone XR od 22 490 Kč
  • iPhone XS od 29 990 Kč
  • iPhone XS Max od 32 990 Kč
iPhone XS v nové zlaté barvě

Konec Apple Watch Edition

Změnami si prošla také nabídka jablečných hodinek. Nové Apple Watch Series 4 přináší několik zajímavých novinek, ale koupit je už můžete pouze v tradiční hliníkové nebo ocelové variantě. Apple z nabídky definitivně vyřadil nejdražší model nazvaný Edition, který se dvakrát pokusil nabídnout v prémiových materiálech, ale ani jednou příliš nezaujal.

Když byly představeny vůbec první Apple Watch, vedle základních modelů bylo možné zakoupit i luxusní variantu z 18karátového růžového nebo žlutého zlata. Cena tehdy začínala na 10 tisících dolarů (220 tisíc korun) a Apple nakonec zlaté Watch Edition po dvou letech přestal prodávat.

Keramické Apple Watch Edition

V Series 2 a Series 3 pak zkusil u modelu Edition nahradit zlato levnější, ale rovněž luxusněji vypadající keramikou, ale evidentně neuspěl ani s ní. Apple Watch Series 4 už žádnou Edition nemají a keramika se v nich nově objevuje jen na zadní části, kterou Apple i kvůli EKG zcela přepracoval.

V České republice je možné zakoupit pouze hliníkové verze Series 4, které začínají na 11 290 korun. Pro ocelovou variantu je potřeba vydat se do zahraničí, například do německých nebo rakouských Apple Storů.

Komentáře