Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nejlevnější z nových iPhonů se jmenuje XR. Je hliníkový a má LCD displej téměř bez rámečků
iPhone XR (Foto: Apple)

Apple dnes představil novou generaci hodinek Apple Watch a také hned trojici nových iPhonů, z nichž tím naposledy odhaleným je iPhone XR. Zatímco modely iPhone XS a iPhone XS Max přímo navazují na tisícidolarový iPhone X, model XR má být dostupnějším modelem pro široké masy. Snahu oslovit co nejvíce zákazníků ostatně dokresluje i fakt, že přichází hned v šesti (!) barevných provedeních.

iPhone XR disponuje na rozdíl od svých dražších sourozenců LCD panelem, čímž navazuje na loňské modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Novinka má ovšem moderní, téměř bezrámečkový displej o úhlopříčce 6,1 palce, takže velikostí displeje míří mezi iPhone XS (5,8″) a XS Max (6,5″), ale zařízení je znatelně menší než loňský iPhone 8 Plus s úhlopříčkou 5,5 palce.

Displej má rozlišení HD+, disponuje technologií True Tone a lze jej probudit poklepáním, jak známe z OLED u iPhonů X (nově XS). U LCD panelu to Apple nabízí vůbec poprvé. Zajímavé je, že displej nedisponuje technologií 3D Touch, ale místo ní nabídne haptickou odezvu podobné té, jakou se chlubí trackpad u MacBooků Pro.

Foto: Apple

Oproti iPhonu XS a XS Max nabídne iPhonu XR „jen“ jeden zadní fotoaparát s novým 12megapixelovým snímačem. Jedná se o stejný snímač, který nabízí modely XS. Fotoaparát je přizpůsoben i k focení portrétů, a to hlavně díky využívání umělé inteligence. Jde tedy o něco podobného, co nabízí Google u svého Pixelu, jenž má vzadu také jen jednu čočku a o hloubku portrétů se tedy stará místo druhého objektivu software.

Přední True Depth kamera je stejná jako u dražších modelů XS a XS Max. Jedná se o 7megapixelový snímač s podporou technologie rozpoznávání obličeje. Odemykání displeje pohledem za pomoci Face ID má být přitom oproti loňskému iPhonu X znatelně rychlejší. True Depth kamera si samozřejmě poradí i s vytvářením Animoji a Memoji.

Co se týče hardwarové výbavy, i iPhone XR přichází s novým nabušeným procesorem A12 Bionic, který má 7nm architekturu a jeho obrovský výkon najde využití mimo jiné v rozšířené realitě. Čip je zhruba o 15 procent výkonnější a také úspornější.

Foto: Apple

Na rozdíl od modelů XS a XS Max je nejlevnější z nových modelů hliníkový. Zajímavé je, že poprvé od iPhonu 5C Apple přišel s širokou nabídkou barevných variant. Nový iPhone si budete moci vybrat hned ze šestice barevných variant, mezi kterými najdete černou, bílou, modrou, žlutou, korálově červenou a „charitativní“ červenou (PRODUCT)RED.

Co se týče paměťových variant, k dispozici jsou modely s 64GB, 128GB a 256GB pamětí. Varianta s 512GB pamětí je tedy vyhrazena jen dražším iPhonům XS a XS Max. iPhone XR bude možné předobjednat 19. října a na trh přijde o týden později. Česká cena za 64GB verzi byla stanovena na 22 490 korun.

Foto: Apple

Komentáře