Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový iPhone XS přináší jen minimum změn. iPhone XS Max má největší displej, jaký kdy v jablečném telefonu byl
iPhone XS a XS Max byly nejspíš posledními telefony Applu s displejem citlivým na tlak (Foto: Apple)

Apple dnes podle očekávání představil novou generaci iPhonů s označením XS, která svým designem a materiálovým zpracováním vychází z iPhonu X, nicméně tím nejzásadnějším rozdílem je, že nově máme na výběr hned ze dvou velikostí. Apple vedle základní varianty XS s 5,8palcovým OLED displejem přidal také větší model XS Max. Ten má displej o úhlopříčce 6,5 palce, což je vůbec největší displej, jaký kdy iPhone měl. Velikost těla iPhonu XS Max je podobná jako u iPhonu 8 Plus, jen displej má mnohem větší, protože je prakticky přes celé tělo.

Velké věci se samozřejmě odehrály hlavně uvnitř zařízení. Obě varianty přicházejí s vůbec prvním 7nanometrovým mobilním čipem označeným A12 Bionic, který má šestijádrový procesor a čtyřjádrovou grafiku. Celkem je v novém čipu, který vyvíjí na míru pro potřeby iPhonů interní tým Applu, 6,9 miliardy tranzistorů. Díky tomu se výkon nových iPhonů opět o něco navyšuje a pocítí to nejen uživatelé, ale také vývojáři aplikací, zejména těch založených na rozšířené realitě.

Vylepšení se dočkala i biometrická funkce Face ID, která má být nyní díky neuronovým sítím a specifickým algoritmům v technologii True Depth, která je ukrytá v horním výřezu nad displejem, přesnější a rychlejší. Co se týče dvoučočkového kamerového systému, oba modely opět nabízí 12megapixelové senzory s optickou stabilizací obrazu s možností zachycovat lepší snímky v horším světle díky většímu množství pixelů v širokoúhlé čočce.

Foto: Apple

Ač se vylepšení na poli kamery nemusí jevit jako nijak zásadní, uživatelský zážitek může být přeci jen odlišný. Apple v nových iPhonech představil novou metodu pod označením Smart HDR, která z více fotek fotek vytvoří jednu „nejlepší“. I když tato technologie v iPhonech fungovala již dříve, nyní by měla nabízet lepší výsledky. Vedle toho má být kvalitnější i portrétní režim.

Značnou novinkou je také podpora dvou SIM karet, respektive jedné fyzické SIM karty a jedné eSIM (která v Česku zatím není dostupná). Výjimkou je jen Čína, kde technologie eSIM není dovolena. Proto pro tento trh Apple navrhl řešení, které podporuje dvě fyzické SIM karty v jednom slotu. Jinde ale tento model dostupný nebude, takže v České republice zatím můžeme na iPhone se dvěma SIM kartami zapomenout. Minimálně tedy u českých operátorů.

Foto: Apple

Velkým tématem pro řadu uživatelů je také výdrž baterie. Apple slibuje, že mají oba nové modely vydržet o něco více než předchůdci. iPhone XS má v parametrech o 30 minut delší výdrž než loňský iPhone X, iPhone XS Max pak dokonce hodinu a půl navíc.

V Česku od 29. září

Nové modely jsou nově vybaveny také vyšším stupněm krytí (IP68), což znamená, že vydrží až půl hodiny ponořené ve dvoumetrové hloubce. Zároveň jim neublíží polití pivem nebo kávou. Apple nové iPhony nabízí ve třech barevných kombinacích – v tradiční vesmírně šedé a stříbrné a nově také ve zlaté. U obou variant bude možné volit mezi třemi kapacitami, k 64 GB a 256 GB nově přibývá také 512 GB.

Nejlevnější iPhone XS 64GB stojí 29 990 korun. iPhone XS s 512GB kapacitou už však překračuje 40 tisíc korun. Nejlevnější iPhone XS Max 64GB stojí 32 990 korun, nejdražší model je za 43 490 korun. První předobjednávky začne Apple na nové iPhony přijímat už tento pátek a o týden později, 21. září, je začne doručovat. První vlna se však nebude týkat České republiky, k nám oficiálně iPhony XS a XS Max dorazí 29. září.

Nové iPhony XS a XS Max jsou opět o něco odolnější

Komentáře