Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Proč je podle mě Mac aplikace Squash 2 nejlepším nástrojem na optimalizaci fotek pro web
Squash 2

Jedním z nejpalčivějších problémů dnešních webových stránek je bezesporu jejich nedostatečná optimalizace ze strany samotných tvůrců a provozovatelů. Ačkoliv rychlost internetových přenosů se i u nás v Česku neustále zvyšuje, v určitých situacích a lokalitách stále není v takové výši, aby dokázala bezproblémově zvládnout náročnější datové přenosy. Nemluvě o nepopulárním limitu FUP, který v případě tuzemských mobilních operátorů vyčerpáte dříve, než vyřknete slovo internet.

Problém s nadměrnou velikostí je pak patrný obvzlášt u vizuálně zaměřených webů, které pracují s velkým počtem fotografií ve vysokém rozlišení.

Řešením je v tomto případě optimalizace fotek, ke které lze použít některý z velkého výběru lépe i hůře fungujících nástrojů. Ty lze v základu rozdělit na aplikace, které fotky zoptimalizují ještě na vašem disku (například ImageOptim a Squash 2, kterému se dnes budu věnovat) nebo různá serverová řešení, která nabízí kompatibilitu s populárními redakčními systémy typu WordPress a o optimalizaci se postarají automaticky v momentě, kdy fotku na váš server nahráváte (například služba Kraken.io).

Squash 2 na mém stroji

Protože řada mých online projektů pracuje právě s velkým objemem fotek ve vysokém rozlišení, vyzkoušel jsem v průběhu několika posledních let snad snad všechny možné zástupce z obou stran barikády. Jako finální vítěz mi nakonec vyšla Mac aplikace Squash 2 od společnosti Realmac Software.

Optimalizace obrázků s minimální ztrátou kvality

Všechny zmíněné nástroje zvládnou poměrně razantně zmenšit výslednou velikost obrázku a ve výsledku tak zrychlit načítání webu a návštěvníkům ušetřit data. Problémem je, že v případě efektivní optimalizace v řádu desítek procent dochází často k viditelné deformaci obrázků, například v podobě zrnění nebo rozmazání. Tyto neduhy jsou více či méně patrné v závislosti na tom, jaký nástroj používáte, jelikož každý používá odlišnou komprimační technologii.

Právě Squash 2 je alespoň na základě mé zkušenosti v tomto směru nejschopnější. Například fotku o originální velikosti 1,5 MB zvládne bez problému zmenšit na přibližně 650 KB, navíc pro běžné oko s nepostřehnutelnou ztrátou vizuální kvality. Tento efekt lze zvyšovat/snižovat dle osobních preferencí v nastavení procentuální výši komprese.

Před a po ve Squash 2

Užitečnou funkcí pak je hromadné zmenšování, umožňující optimalizaci desítek obrázků najednou, nebo automatický převod obrázků z PSD do JPG a jejich následnou optimalizaci. Aplikaci Squash 2 v tomto směru na záda dýchá cloudový nástroj Kraken.io, u kterého mě však zlobily občasné problémy s výpadky a z nepochopitelných důvodů také fakt, že některé obrázky nezmenší vůbec.

Zajímavě pak vychází i porovnání s nástrojem ImageOptim. Ten rovněž jako Squash 2 disponuje vlastní nativní aplikací pro Mac, snad nikdy se mi s ním ale nepodařilo dosáhnout tak dobrých výsledků. Jinými slovy v případě porovnatelně velké komprese je vizuální kvalita fotek z ImageOptim viditelně horší než u Squash 2. Na druhou stranu ale ImageOptim kromě nativní Mac aplikace disponuje i webovým rozhraním umožnujícím fotky automaticky optimalizovat přímo u vás na serveru. Tak jako to dělá například i zmíněný nástroj Kraken.io

Konkurenční aplikace ImageOptim

379 korun, nebo zkušební verze s drobným omezením

Squash 2 se v Mac App Storu prodává za 379 korun, což není zrovna málo. Na oficiálním webu však lze stáhnout volně dostupnou Trial verzi, která nabízí v podstatě identické funkce s tím rozdílem, že vás čas od času vyzve k zaplacení a vzápětí zdrží zhruba 30vteřinovým splashscreenem. Pro její získání stačí na oficiálním webu zadat váš e-mail a vyčkat na zaslání odkazu pro stažení.

Nastavení komprese a názvu komprimovaných fotek

Komentáře