Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Součástky 256GB iPhonu XS Max stojí necelých 450 dolarů. Prodejní cena je pak téměř trojnásobná
Foto: Apple

Stejně jako každý rok, i letos se řada firem snaží zjišťovat reálné ceny nových iPhonů, respektive o kolik stovek dolarů se liší částky, za které jsou prodávány. Poměrně stabilním hráčem je v tomto zaměření společnost TechInsights, která se nechala zlákat iPhonem XS Max.

Ve svých dílnách tak největší iPhone v 256GB kapacitní variantě rozebrala na součástky, u nichž následně začala počítat jejich hodnotu. Po součtu všech komponent a zpravidla malých nákladů na montáž jí vyšla cena 443 dolarů (v přepočtu cca 9,5 tisíce korun), tedy přibližně o 50 dolarů více než u „reálné“ ceny 64GB iPhonu X z minulého roku.

Částka počítá samozřejmě také s OLED displejem, který má být na celém zařízení nejdražší. Jeho cena se odhaduje na 80,5 dolaru (o 3 dolary více než u iPhonu X), což je znatelně méně, než se zprvu očekávalo. Displej se totiž oproti „desítkovému“ modelu razantně zvětšil a důvodem, proč se to tolik neodrazilo na pořizovací ceně, má být odstranění několika nákladných displejových součástek pro funkci 3D Touch.

Dvojice nových iPhonů XS (Foto: Apple)

Co se týče dražších součástek, vyšší pořizovací cenu musel Apple zkousnout také u procesoru A12 Bionic. K němu si totiž Cookova firma najala „dražší“ Intel namísto tradičního Qualcommu, nehledě na to, že nový čip je vyroben 7nanometrovou technologií.

Absence nákladů na R&D a marketing

Ač lze jednoduchou matematikou zjistit, že by Apple měl na iPhonu XS Max s kapacitou 256 GB, který se ve Spojených státech prodává za 1 249 dolarů, vydělávat 806 dolarů (1 249 mínus 443), není tomu tak úplně pravda, což veřejně přiznává i CEO Tim Cook.

Nepočítá se totiž s poměrně nákladnými položkami na výzkum, vývoj a marketing, tedy nezbytné činnosti, které mohou „reálnou“ cenu posunout na zcela jinou hranici. Nicméně i tak je jisté, že Apple bude mít na nových iPhonech opět vysoké marže. Zpravidla 40 až 60 procent.

Komentáře