Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Stážista z eBaye navrhl iOS aplikaci, která díky ARKitu umožňuje nakupování pouhými pohyby hlavy
Foto: eBay

Balíček nástrojů pro rozšířenou realitu ARKit se od minulého roku, kdy jej Apple uvedl, stal mezi vývojáři velmi oblíbeným. Najednou dostali do rukou ideální možnost, jak tvořit zajímavé aplikace zobrazující virtuální prvky v reálném světě a dokazují to nejen nejrůznější hry, ale také chytré pomůcky jako IKEA Place (virtuální umísťování nábytku do domácnosti), MeasureKit (měření vzdáleností) nebo NightSky (sledování noční oblohy a rozpoznávání hvězd či planet).

Se zajímavým využití ARKitu, který spolu s iOS 12 dostane novou verzi, nově přichází i americký e-commerce gigant eBay, konkrétně jeho stážista Muratcan Cicek. Ten přišel na způsob, jak propojit ARKit s důmyslnou kamerovou technologií TrueDepth, na níž je založena bezpečnostní funkce Face ID (známá z iPhonu X) za účelem nabídnutí nevšedního zážitku během internetového nakupování.

Navrhl totiž technologii, na základě které budou moci běžní uživatelé iPhonu X procházet jednotlivé položky na e-shopu pouhými pohyby hlavy bez nutnosti jakéhokoliv dodatečného dotyku. Nápad navíc vychází z Cicekovy vlastní zkušenosti: jelikož trpí poruchami hybnosti, je pro něj používání telefonu tradiční cestou poněkud komplikované.

Společně s příslušným vývojářským týmem z eBaye tak následně vytvořili model, který pro sledování pohybů hlavy využívá 3D informace generované ARKitem. Ty z hlavy uživatele následní tvoří virtuální kurzor, kterým lze nejen scrollovat napříč nabídkou zboží, ale také posouvat se z jedné stránky na druhou nebo vybírat výrobky k zakoupení.

Využití takové technologie může být však mnohem širší. Vedle nakupování by se mohla dát použít i například pro běžné interakce s telefonem, respektive dostupnými aplikacemi.

„Přemýšlejte nad využitím, které by toto řešení mohlo nabízet. Štve vás, když máte umaštěné prsty během vaření, ale stejně potřebujete na vašem telefonu zjistit přesné postupy daného receptu? Jste příliš špinaví na to, abyste na telefonu procházeli manuál k opravě motoru vašeho auta? Je vám příliš velká zima k tomu, abyste si sundali rukavice k používaní vašeho zařízení?,“ uvádí Cicek konkrétní příklady, kde by technologie pod označením HeadGaze mohla být velmi užitečná.

Celé řešení, které eBay testuje v rámci iOS aplikace HeadSwipe, je ve formě open-source volně dostupné na platformě GitHub. Vývojáři tak mají ideální příležitost s touto technologií pracovat a snažit se ji postupně implementovat do svých aplikací.

eBay navíc dodává, že v budoucnu by bylo možné HeadGaze přetransformovat do takové podoby, která by snímala pouze oči. V praxi by tak mohl uživatel například pouhým mrknutím vybrat daný produkt a protočením čoček jej třeba rovnou zaplatit.

Komentáře