Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Technologie Touch ID se do iPhonů výhledově nevrátí. Apple se soustředí na Face ID

Vrátí se Touch ID do budoucích iPhonů či nikoliv? Otázka, která od představení Face ID v iPhonu X neustále rezonuje v celé Apple komunitě. Byť Face ID, tedy bezpečnostní funkce na základě snímání obličeje, funguje až překvapivě dobře, v jistých momentech by bylo přeci jen lepší použít Touch ID, které nelimituje například intenzita světla či zakrytí obličeje.

Právě kombinace obou bezpečnostních funkcí by mohla být tím nejlepším řešením, nicméně to se dle uznávaného analytika Ming Či-Kua, který má obecně dobré napojení na dodavatelské řetězce v Applu, v nejbližší době nestane. Ve svém nejnovějším reportu, se kterým přišel server 9to5Mac, informuje o tom, že pokud by se Touch ID mělo někdy vrátit, tak až minimálně v roce 2020.

Rozhodně by však nešlo o původní verzi této funkce, která byla součástí tlačítka Home – Touch ID by totiž bylo integrováno přímo do displeje. Nad touto technologií, označovanou jako Fingerprint On Display (FOD), ostatně inženýři různých firem již usilovně přemýšlí a některým z nich se to alespoň zčásti povedlo (zajímavě vypadá Vivo X21 níže), nicméně ani zdaleka se nejedná o běžnou věc.

Řešení technologie FOD od Viva (Foto: YugaTech / YouTube)

O rozšíření se má postarat v prvním čtvrtletí příštího roku Samsung. Ten má chystat novou vlajkovou loď Galaxy S10, která by možností otisku prstu přímo v displeje měla disponovat. Právě telefony s Androidem by na tuto technologii měly v průběhu roku 2019 podle Kua přistupovat čím dál více, čímž zapříčiní 500% růst.

Apple tak rok 2019 přeskočí a v případě, že má Kuo pravdu, by měl nad touto možností (jakožto doplňkem pro Face ID) uvažovat až v roce 2020. A důvod je poměrně jasný: Apple tradičně nechá prostor svým konkurentům k oťukání si této technologie, aby mohl v roce 2020 vyrukovat se svým řešením, která bude o několik úrovní dále. Udělal to tak s řadou produktů a funkcí (například zmíněné snímání obličeje) a patrně tato strategie vychází.

Touch ID debutovalo v iPhonu 5s v roce 2013

Je velmi pravděpodobné, že pokud by Apple na FOD za dva roky přistoupil, šlo by o „celodisplejovou“ variantu. Neexistovalo by tedy jedno specifické místo, kam prst pokládat, ale celá plocha displeje, což výrazně zjednoduší celou interakci. Nic však není stoprocentní a je otázkou, kam se celá tato situace posune. Apple aktuálně sází na Face ID, které se objeví ve všech nových iPhonech a možná i iPadech Pro.

Vydařený debut zcela nové technologie

Apple měl před dvěma roky nesmírně náročný úkol. Pokud se rozhodoval nahradit tak dobře fungující bezpečnostní technologii, jakým Touch ID bezesporu byla, musel přijít s něčím, díky čemuž na Touch ID uživatelé zapomenou.

Měsíce před odhalením iPhonu X se spekulovalo, že Apple dá sbohem prstům a vsadí na obličej. Tedy něco, co zkoušel například i Samsung, nicméně ten na tomto poli tehdy selhal. Veřejnost byla skeptická, na druhou stranu ale věřila, že řešení od Applu bude funkční. Muselo být. A také, že bylo.

Foto: Apple

Prvotní reakce na Face ID byly vesměs velmi pozitivní a i přes to, že si nedokáže poradit se specifickými situacemi (typickým příkladem může být ostrý sluneční svit v pozadí), jde o dobré řešení. Navíc s ohledem na to, že šlo o první generaci a Apple ji podle všeho vyvíjel poměrně narychlo.

Komentáře