Inzerce      O nás     CzechCrunch  
5 zásadních knih, které ovlivnily a zformovaly Steva Jobse

V pátek to bylo přesně sedm let, co zemřela jedna z nejzásadnějších osobností na poli technologií – Steve Jobs. Vedle toho, že se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem v roce 1976 spoluzaložil společnost Apple, byl Jobs také vizionářem a člověkem s velice přesvědčivými lidskými a marketingovými schopnostmi, díky kterým se prakticky stal světovou ikonou.

S řadou takových schopností se Jobs nicméně nenarodil, ale osvojil si je z knih. Byl totiž náruživým čtenářem a v jeho knihovně rezonovaly desítky klíčových knih, ze kterých se inspiroval. Tady je výčet pěti z nich:

Zenová mysl, mysl začátečníka – Všední hovory o zenu (Šunrjú Suzuki)

Steve Jobs dlouhodobě prosazoval myšlenku a pojetí zenu, tradiční odnože buddhismu, a právě tato kniha mu nabídla solidní zázemí. Zenová mysl, mysl začátečníka slouží jako ideální manuál k pozastavení se a porozhlédnutí na hektický svět, ve kterém se žije. Důležitou součástí celé knihy jsou různé meditační postupy, které aplikoval samotný Jobs a kvůli kterým chtěl i vycestovat do Japonska.

Diet for a Small Planet (Lappe Frances Moore)

Jobs se již od svých „studií“ na vysoké škole stal vegetariánem, což následně přešlo na frutariánství a další extrémnější diety, které mu měly prakticky vyčistit mozek a nechat ho soustředit se na podstatné věci.

Kniha, která ho v tomto zásadně ovlivnila, byla Diet for a Small Planet. Ta prakticky jako první ukázala americkému národu, navyklém na rychlém občerstvení, jak změnit své stravovací zvyky a zaměřit se na „skutečné“ jídlo. Vedle receptů nabízí i různé myšlenky a přístupy autora, který se filozofií o jednoduchém, snadném, levném a hlavně bezmasém stravování řídil.

Autobiography of a Yogi (Yogananda Paramahansa)

Kniha, která Jobsovi ukázala, jak pochopit život v hlubším slova smyslu. Autobiography of a Yogi sděluje příběh nevýrazného Inda, který se chtěl stát mnichem. V jeho cestě mu však stála řada překážet a Yogananda Paramahansa se musel naučit, jak vnímat jednotlivé souvislosti mezi různými vírami a přijímat je s mírem a pochopením.

Steve Jobs a jeho dcera Lisa (Foto: Fabio Bini / Flickr)

Jobs měl tuto autobiografii, kterou několikrát přečetl během svého výletu do Himalájí, číst opakovaně každý rok, aby si neustále připomínal, jak pohlížet na svět, ve kterém žil.

Král Lear (William Shakespeare)

Král Lear je jednou z nejzásadnějších knižních tragédií všech dob a Jobs v ní našel střípky, kterými se řídil. Děj pojednává o králi Learovi, který byl prakticky zrazen svými dcerami, kterým na základě falešných lichotek pošetile rozdělil dědictví, což mělo za následek jeho smrt ze šílenství, jež prožíval.

Jobs v tomto příběhu našel sdělení, že je nutné být vždy ve střehu a jen malé sejití z vyznačeného směru může mít za dopad katastrofální následky.

1984 (George Orwell)

Klíčovou knihou byl pro Jobse ikonický román 1984 od George Orwella, který popisuje svět pod nadvládou absolutní totality a jakékoliv námitky jednotlivce proti hromadnému myšlení takzvané Strany bylo krutě trestáno.

Jobs na základě tohoto románu nechal natočit kultovní reklamu na prvního Macintoshe, který byl představen právě roku 1984. Cílem bylo ukázat, že se Apple nebude řídit povely Strany, kterou představovalo tehdy dominantní IBM, a najde si cestu, jak bojovat proti zaběhlému systému.

Komentáře