Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple koupil nástroj, který dokáže vyhledávat hudební talenty předtím, než se stanou úspěšnými

Apple nepřestává podnikat zajímavé kroky v hudební sféře. Poté, co před měsícem uzavřel akvizici oblíbeného hudebního nástroje pro rozpoznávání hudby Shazam a následně sjednal partnerství s největší databází k textům skladeb Genius, nově pojímá pod svá křídla sanfranciský startup Asaii.

Ten vyvíjí nástroj, díky němuž má být pro hudební vydavatelství mnohem jednodušší najít talentované umělce, kteří zatím nejsou mediálně nijak známí. Využívat se k tomu mají speciální algoritmy, které prochází nejrůznější sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram) či hudební streamovací služby, zejména tedy SoundCloud, kde řada umělců (především těch rapových) začíná.

Z těchto platforem následně tahá konkrétní data v podobě nahraných skladeb, případně dalších relevantních údajů o umělcích, která jsou následně předávána dál. Konkrétně pak A&R manažerům, jež mají za úkol hledat nové talenty, a to ve formě přehledné virtuální nástěnky s grafy, čísly a podrobnými statistikami.

Foto: Asaii

Důležitou součástí celého balíčku, s nímž dva roky starý startup od trojice Sony Theakanath, Austin Chen a Chris Zhang experimentuje, je i specifický „doporučovací“ a vyhledávací mechanismus. Ten Asaii nabízel právě hudebním službám, aby jej mohly do svých rozhraní integrovat a nabídnout tak uživatelům možnost, jak se efektivněji dostat k neznámým interpretům.

Foto: Asaii

„Naše strojové učení je poháněno algoritmy, které dokáží najít umělce deset týdnů předtím, než se dostanou do žebříčků. Jsou tak schopni najít dalšího Justina Biebera před všemi ostatními,“ udává startup na svém webu.

Apple zatím tuto akvizici nijak nekomentoval, nicméně podle serveru Axios za ní měla kalifornská společnost zaplatit méně než 100 milionů dolarů. Přesná částka není známá. Tak či tak, lze očekávat, že tyto algoritmy Apple zakomponuje do Apple Music, čímž získá dobré postavení pro boj s úhlavním streamovacím nepřítelem, švédskou firmou Spotify. Ten totiž s mladými a mediálně ne tolik známými umělci spolupracuje čím dál více.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Aktualizováno (15. 10. 2018, 20:35): Apple nekoupil startup jako takový, ale pouze najal jeho spoluzakladatele a patrně další zaměstnance, kteří teď pracují pro divizi Apple Music. Informaci uveřejnil server TechCrunch.

Komentáře