Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple kupuje za 300 milionů dolarů část jednoho z klíčových dodavatelů čipů do iPhonů
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Co se týče akvizicí, které Apple průběžně provádí, zpravidla se jedná o malé firmy (například nedávné startupy jako Spektral nebo Akonia Holographics), jež kupuje bez udání specifického důvodu, proč tak činí. Nyní je však situace radikálně odlišná. Cupertinská společnost totiž kupuje část jednoho z klíčových dodavatelů čipů do iPhonů.

Tou je britská společnost Dialog Semiconductor, od níž Apple dlouhodobě odebírá speciální čipy, které mají řídit napájení u iPhonů. Podle smlouvy, na kterou se odkazuje server CNBC, převzala firma Tima Cooka od Dialog Semiconductor tým okolo 300 inženýrů (16 % pracovní síly), zpravidla vyvíjejících čipy pro Apple, kanceláře ve Velké Británii, Itálii a Německu a také celou řadu patentů. To vše za 300 milionů dolarů.

Apple nicméně zaplatil dvojnásobnou částku. Dalších 300 milionů dolarů totiž použil k předplacení výroby těchto čipů na další tři roky. Dohromady má tak celá smlouva hodnotu 600 milionů dolarů (v přepočtu nějakých 13,2 miliardy dolarů). Dialog Semiconductor nicméně nekončí — stále bude spolupracovat i s jinými firmami s důrazem na automobilový průmysl nebo internet věcí.

V Apple Parku zaměstnanci Dialog Semiconductor pracovat nebudou – zůstávají v Evropě (Foto: Apple)

Vezme-li se v potaz rozložení pracovních sil, všech 300 zaměstnanců se bude zpovídat Johnymu Sroujimu, který má v Applu na starosti hardwarové technologie.

I když Dialog Semicondutor, kterému mimo jiné po akvizici Applem vzrostly akcii o cca 17 procent, specializuje „jen“ na takzvané power management čipy v iPhonech (včetně toho vůbec prvního z roku 2007), pro Apple tato akvizice znamená velký krok kupředu.

Foto: JerryRigEverything / YouTube

Není totiž tajemstvím, že si cupertinský gigant designuje své vlastní procesory pro mobilní zařízení. První vlastní čip ostatně použil již v iPhonu 4. Situace, kdy bude mít pod kontrolou i čipy pro řízení energie baterií, může „nezávislost“ Applu na externích dodavatelích jen posílit.

Komentáře