Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple za 30 milionů dolarů koupil startup, který mu pomůže k výrobě brýlí pro rozšířenou realitu
Foto: Taeyeon Kim / Behance

Apple cítí obrovský potenciál k tomu, aby se stal klíčovým hráčem na rostoucím poli s rozšířenou realitou (AR) a snaží se pro to udělat maximum. Jeho snahy nově dokazuje i akvizice malého dánského startupu Spektral, který vyvíjí nástroje pro digitální papírkové animace. Jinak řečeno k takzvané cutout metodě.

Ta spočívá v procesech, kdy je z jedné fotky (respektive vizuálního úseku) vystřižen objekt v popředí a následně umístěn do jiné fotky. Jde tak o poměrně známý princip, který je využíván zejména filmaři a tvůrci nejrůznějšího animovaného obsahu. Podobným způsobem například vznikl i fenomén South Park.

Spektral však tuto metodu za dobu svého čtyřletého působení na trhu posunul na takovou úroveň, jež tvůrcům dovoluje aplikovat tyto digitální procesy online a bez nutnosti náročnějšího editování. Startup k těmto účelům vyvinul řadu algoritmů, které se patrně osvědčily natolik, že zaujaly nejen investory, díky nimž Spektral získal okolo 3,5 milionu dolarů, ale také největší technologickou firmu současnosti.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Apple tento kodaňský startup od zakladatelské dvojice Henrik Paltoft-Toke Jansen koupil již v prosinci minulého roku, a to za sumu ve výši 30 milionů dolarů, nicméně až teď byla prostřednictvím serveru Børsen zveřejněna. Cupertinská firma akvizici tradičně nijak nekomentovala, tudíž se neví, k čemu přesně bude zakoupený software včetně know-how tvůrců využit.

Použití aplikace vytvořené pomocí ARKitu (Foto: Apple)

Na druhou stranu se to dá poměrně jednoduše vydedukovat. Apple dlouhodobě pracuje na vizi o vytvoření komplexní sady s rozšířenou realitou a mezi jeho největší úspěch se momentálně řadí vývojářský balíček ARKit, respektive ARKit 2. Díky němu se App Store plní spoustou zajímavých AR aplikací a her, u nich to ovšem nekončí.

Pomoc od Akonia Holographics

Vzhledem k tomu, že před nedávnem uzavřel úspěšnou akvizici amerického startupu Akonia Holographics, který se zaměřuje na vývoj displejových čoček pro rozšířenou realitu, mohl by Spektral sloužit jako ideální prvek pro výrobu AR brýlí. Jeho technologie by se totiž dala použít i pro lepší promítání virtuálního obsahu do skutečného světa, který by byl uživatelům zpřístupněn právě skrze chystané brýle.

Koncept AR brýlí od Applu (Foto: Taeyeon Kim / Behance)

Příchod brýlí si ostatně myslí i lidé z Bloombergu, podle kterých má Apple s prvním AR hardwarem vyrukovat do konce roku 2020. Akonia Holographics a Spektral (teoreticky i jiné startupy, o nichž se zatím neví, že je má kalifornská firma v portfoliu) by tak mohly být klíčoví hráči k výrobě takového produktu.

Nic futuristického

Apple neplánuje vydat něco, co by na lidech vypadalo příliš futuristicky a nespolečensky (viz aktuální headsety s virtuální realitou). Tohoto „helmovitého“ pojetí se chce vyvarovat a chystá řešení, které by na uživatelích vypadalo decentně a „normálně“ za každé situace. Je tedy velmi pravděpodobné, že do dvou let přijdou běžně vypadající brýle, avšak s inovativní technologií, která na první pohled nebude vůbec znatelná.

I takto by jablečné brýle mohly vypadat (Foto: Taeyeon Kim / Behance)

Komentáře