Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bývalá manželka Steva Jobse Laurene navýšila své jmění na více než 20 miliard dolarů
Foto: TechCrunch / Flickr

O Laurene Powell Jobsové, vdově po spoluzakladateli a vizionáři stojícím za vznikem Applu, Stevu Jobsovi, toho začíná v poslední době být slyšet čím dál více. Naposledy v souvislosti s nákupem několika pozemků kolem Palo Alto v Silicon Valley, příslibem 50 milionů dolarů pro studenty a také nákupem domu v San Franciscu s cenou přesahující 16 milionů dolarů.

Mimo relativně utajovaného soukromého života nebo filantropických aktivit dnes nicméně vede Jobs například společnost Emerson Collective, která se snaží o protlačení převážně politických iniciativ, podpory studentů a lepší výuky na školách.

Kromě toho ovšem také spravuje svěřenský fond Steven P. Jobs Trust, který má pod sebou veškerý majetek, který Laurene Jobs zdědila po zesnulém Stevu Jobsovi. Majetek, který ona a další část rodiny prostřednictvím svěřenského fondu disponuje, v kombinaci s dalšími aktivy, ji v pravidelném žebříčku magazínu Forbes zařadil na 58. místo mezi světovými miliardáři.

Laurene Powell Jobs. Foto: Arctic Circle / Flickr

Její celkové jmění je aktuálně odhadováno na 20,8 miliardy dolarů, tedy bezmála 464 miliard korun. Mezi nejzásadnějšími aktivy, které Jobs zdědila po svém manželovi bylo lehce 38,5 milionu kusů akcií Applu a také přibližně 7,3% podíl ve společnosti Disney, který byl před zhruba pěti lety ohodnocen na více než 11 miliard dolarů.

54letá Laurene Jobs tak od roku 2014 navýšila své jmění o téměř 50 procent. Hodnota jejích aktiv samozřejmě drží svoji narůstající hodnotu i díky postupnému růstu akcií Applu, který se v letošním roce přehoupl přes magickou hranici jednoho bilionu dolarů v tržní kapitalizaci.

Osudový okamžik

Nejzásadnějším milníkem v životě Laurene bylo samozřejmě setkání se Stevem Jobsem, které nabralo relativně rychlý spád. Po vystudování University of Pennsylvania pracovala nějakou dobu na Wall Street pro giganty Merrill Lynch a Goldman Sachs, později, konkrétně v roce 1989, se ovšem znovu vrátila ke studiu. Konkrétně měla nastoupit na Stanford Graduate School of Business.

Právě tam v roce 1989 potkala Steva Jobse. V té době pracoval po vyhazovu z Applu pro vlastní společnost NeXT, která byla později odkoupena Applem, aby se Steve do své kdysi spoluzaložené firmy mohl vrátit. Laurene pravděpodobně ani netušila, jak rychle ji Steve učaruje – okamžitě po první schůzce na večeři spolu již zůstali, o dva roky později už došlo na svatbu. Postupně spolu měli tři děti.

Když Steve v roce 2011 zemřel na rakovinu, bylo to pro svět i Laurene velmi špatné období, ze kterého se vzpamatovávala dlouhou dobu. I když se Laurene stala po smrti Steva okamžitě miliardářkou, nijak ji to ale dle všeho nezměnilo. Stále nakládá díky svěřenskému fondu s majetkem víceméně opatrně, věnuje se charitě a filantropii, a majetek postupně investuje do dalších aktiv. Jejím největším požitkem byla pouze obrovská jachta v hodnotě přes 100 milionů eur.

Komentáře