Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Čip A12 v nových iPhonech je mnohem výkonnější, než se Apple chlubil. Předčí i desktopové procesory
iPhone XS a XS Max byly nejspíš posledními telefony Applu s displejem citlivým na tlak (Foto: Apple)

Renomovaný server AnandTech zaměřený na hadrware publikoval hloubkové vyhodnocení výkonu nových iPhonů XS a XS Max, ze kterého vychází, že nový čip A12 Bionic šlape z pohledu CPU na paty nejlepším desktopovým procesorům. Dle rozboru AnandTechu je procesor až o 40 % rychlejší, než byl jeho předchůdce A11. V konkurenci ostatních výrobců mobilních čipů pak Apple dle článku jasně dominuje.

Závěry výzkumu vychází ze série různých benchmarků a komparativních testů, přičemž použit byl i benchmark SPECint2006, který je považován za důležitý průmyslový standard mezi benchmarky. Ten totiž při měření výkonu využívá mnohem komplexnější sadu dat než třeba populární GeekBench 4. Testy hodnotily výkon procesoru, jeho spotřebu při jednotlivých aktivitách a tak podobně.

Foto: AnandTech

AnandTech mimo jiné píše, že ve většině operací je nový čip A12 oproti loňskému modelu zhruba o 5 % rychlejší, dle testu SPEC2006 pak dokonce o zhruba 24 %. Ve specifických případech je ale nárůst rychlosti až 40procentní. Applu se prý vyplatilo především využití nové správy cache a paměťového subsystému. Oproti loňsku má být čip Applu dle závěrů testu také o 12 % úspornější. Dokumentovány byly ale i specifické případy, kdy v této metrice zvítězil loňský čip A11.

Zajímavé je, že test SPEC2006 ukazuje, že procesor A12 v jistých ohledech výkonově předčí středně taktované procesory Skylake od Intelu. Konkurenci v podobě čipů Snapdragon 845 a 835 od Qualcommu či Exynos 9810 a 8895 od Samsungu pak hravě poráží. Ukazuje se, že Apple ve výrobě procesorů urazil velký kus cesty. První vlastní čip použila firma v iPhonu 4 a tehdy nesl označení A4.

Aktuální řadu iPhonů je již osazena čipem A12 s přídomkem Bionic a tento procesor je vůbec prvním masově vyráběným čipem se 7nanometrovou architekturou. Konkurence zatím podobné čipy jen testuje. Úspěchy na poli ARM procesorů jsou zajímavé i z pohledu fanoušků Macu. Spekuluje se totiž o tom, že by Apple již v poměrně blízké době mohl svými ARM osazovat i své počítače, čímž by se zbavil závislosti na Intelu.

Komentáře