Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Devět zajímavých funkcí v novém iOS 12, o kterých možná vůbec nevíte

Nejnovější verzi operačního systému iOS na mobilních zařízeních Applu, která dostala pořadové číslo 12, provází mimo vylepšení stability a výkonu také množství nových funkcí. Mezi těmi nejčastěji zmiňovanými je bezpochyby například nová funkce Shortcuts, díky které si lze pro jednorázový hlasový příkaz nastavit množství různých postupných akcí, které se prostřednictvím iPhonu či iPadu provedou.

Nebo také možná přeměna klasické klávesnice při psaní na takzvaný trackpad, pomocí kterého se lze libovolně pohybovat v textu tak, abyste nemuseli složitě přidržovat prst v určité části slova pro jeho úpravu. Funkce je dostupná v kombinaci s 3D Touch, které mají všechny iPhony od verze 6s a výše. Nová verze iOS ovšem skrývá i množství věcí, o kterých uživatelé často neví. Podívejte se tedy na některé z nich.

Pokročilá správa hesel

Určitě to znáte, přihlašujete se na jeden z oblíbených webů a po odhlášení si nedokážete vzpomenout na heslo. Často vám tak nezbude jiná možnost, než si nechat zaslat odkaz pro obnovení hesla, nastavit si nové a pak ho aktualizovat i na všech dalších zařízeních.

Pokud ovšem používáte některého z klientů na správu hesel, jako například 1Password, Secrets nebo LastPass, Apple má pro vás skvělou novinku. V Nastavení si lze nově zapnout funkci automatického doplňování hesel prostřednictvím těchto správců, takže se hesla bez nějakého složitého přemýšlení vyplní automaticky na základě autorizace přes Face ID (pro lepší zabezpečení). Tuto funkci lze najít v Nastavení > Účty a hesla > Automatické vyplnění hesel.

Přetahování Memoji

I když není tato funkce tak zásadní jako zmíněný správce hesel, v rámci hraní si s Memoji, tedy animovanými smajlíky založenými na vašem obličeji, je můžete přímo při psaní přetahovat kamkoliv do zprávy nebo na fotografii a nahradit jimi tak například svůj obličej na fotografii s kamarádem. Stačí je podržet a táhnout.

Favicony v prohlížeči Safari

Mezi některými novými funkcemi iOS 12 dominuje mimo iPhonu také iPad, pro který si Apple připravil dlouho chtěnou aktualizaci internetového prohlížeče Safari. V rámci jeho záložek v okně si totiž lze nově aktivovat takzvané favicony, tedy malé ikonky, s pomocí kterých lze lépe poznat při množství záložek daný web. Aktivovat si vše můžete v nastavení Safari.

Vyhledávání hudby v Apple Music za pomocí jejího textu

Zdaleka ne všichni si dnes pamatují jména interpretů, natož názvy nejnovějších skladeb. V iOS 12, přesněji v aplikaci Apple Music je tak nyní možné vyhledávat hudbu i za pomoci krátkého textu. Do vyhledávacího pole v Apple Music pouze stačí vložit kus textu písně a aplikace prohledá všechny skladby na základě propojeného textu k jednotlivým nahrávkám.

Automatické doplňování autorizačních kódů

Pokud se často registrujete do služeb, které vyžadují zadání telefonního čísla pro potvrzení registrace, asi vás často otravuje, že musíte vyskočit z aplikace, přejít do zpráv, zapamatovat si kus kódu, znovu otevřít aplikaci a tam ho zadat. Pokud si tedy rovnou nezapamatujete kód ze zobrazené notifikace příchozí zprávy. Tomu je ale konec.

Apple v iOS 12 umožňuje prostřednictvím automatického čtení zpráv rovnou i automatické zadání takového kódu, takže stačí pouze klepnout pro potvrzení a kód se rovnou zapíše do aplikace pro potvrzení.

Nenápadná funkce sluchátek AirPods pro lepší poslech

I když je novinka Live Listen, jak ji Apple nazval, určena spíše pro nedoslýchavé jedince, kteří chtějí i ve sluchátkách AirPods zapnout jistou podporu lepší direktivity mikrofonu při nedoslýchavosti, hodí se i pro kohokoliv jiného. Live Listen lze totiž skvěle využít v hlasitém prostředí, kdy chcete slyšet určitou osobu, ale kvůli okolnímu hluku je to jen velmi obtížné.

Foto: Apple

Tato funkce totiž přemění AirPods v náhradní „naslouchátko“, stačí pouze přejít do Nastavení > Ovládací centrum > Upravit ovládací prvky a zapnout si funkci Sluch.

Pokročilé omezení určitých notifikací

S režimem nerušit, který je v mobilních zařízeních od Applu již nějakou dobu, přišla úleva od hovorů a zpráv od kontaktů, které si nenastavíte jako oblíbené a nenecháte je volat či psát i přes jeho zapnutí. Co to ovšem neřeší jsou klasické notifikace z aplikací – například při příchozím e-mailu či strhnutí platby v bankovnictví.

V iOS 12 lze ovšem tento problém řešit tak, že si vypnete určité notifikace kompletně, případně si pro ně nastavíte vlastní režim nerušit. To v praxi znamená, že se notifikace při jakékoliv režimu nejen nerozezní, ale také vůbec nezobrazí mezi notifikacemi na obrazovce. Pro jejich zobrazení je totiž nutné jít přímo do notifikačního centra.

Podrobné nastavení režimu nerušit

Když už je řeč o režimu nerušit, ten dostal v rámci iOS 12 množství dalších vylepšení. Nově je tak možné si například nastavit, zda má být aktivní po dobu jedné hodiny, do rána, dokud neopustíte určitou lokaci (například práci) nebo do konce nějaké události, třeba okolo důležité schůzky. Odpadá tak nutnost manuálního vypínání, na které se často zapomíná.

Tato funkce je bezpochyby důležitá pro všechny, kdo chtějí trochu omezit svůj čas strávený na mobilním telefonu.

Druhá identita ve Face ID

Od prvního představení technologie pro rozpoznání obličeje Face ID, která kompletně nahradila původní fyzickou variantu Touch ID na otisk prstu, měli uživatelé jeden zásadní problém – otevření telefonu další osobou bez nutnosti zadávání kódu. I tento problém Apple v novém iOS 12 jednoduše vyřešil. V nastavení Face ID si lze totiž mimo sebe nastavit také další osobu.

Po nastavení tak bude moci iPhone otevřít také kamarád či manželka. Stačí pouze přejít do Nastavení > Face ID a Heslo > Nastavení alternativního vzhledu.

Komentáře