Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Google představil odpověď na nové iPhony i iPad. Na pulty se chystá Pixel 3, 3 XL a tablet Slate s Chrome OS

Google včera v rámci své plánované prezentace představil nový hardware v čele s tabletem Pixel Slate a telefony Pixel 3 a Pixel 3 XL. Známe tak podobu nových vlajkových lodí telefonů s Androidem. Tahákem nových Pixelů má být kromě čistého Androidu a jeho pravidelných aktualizací také fotoaparát, který na trhu jen těžko hledá jakoukoli konkurenci. Pixel Slate je pak první tablet s Chome OS.

Šéf hardwaru Googlu Rick Osterloh komentoval představované Pixely následovně: „Pro život v pohybu jsme navrhli ten nejlepší fotoaparát na světě a osadili jím ten nejnápomocnější telefon.“ V této větě se skrývají obě hlavní přednosti nových Pixelů. Google tyto telefony využívá coby referenční zařízení prezentující schopnosti operačního systému Android. Jejich hlavní doménou je momentálně virtuální pomocník Google Assistant a právě v něm spočívá ona „nápomocnost“ Pixelů. Zmínku o nejlepším fotoaparátu pak není potřeba dále vysvětlovat.

Google Assistant je aktuálně jedním z nejzásadnějších produktů Googlu a firma na své vývojářské konferenci I/O věnovala hodně času ukázkami, co vše již hlasový pomocník dokáže – od základních úkonů, přes ovládání domácnosti až po vyřízení rezervace v restauraci po domluvě s živým (!) personálem.

Nové Pixely přinášejí oproti loňským modelům především znatelně menší rámečky a díky nim i větší displeje. Pixel 3 má nyní úhlopříčku 5,5 palce (oproti 5 palcům Pixelu 2) a Pixel 3 XL má úhlopříčku 6,3 palce (oproti 6 palcům Pixelu 2 XL). Navzdory tomu zůstaly rozměry telefonů velice podobné. Samozřejmostí je pak nový procesor Snapdragon 845 a telefony nabízejí 4 GB RAM.

Zajímavé je, že Google vzdoruje trendu duálních fotoaparátů a na zadní straně telefonu najdeme jen jednu 12,2megapixelovou čočku. Google již ale u minulých modelů dokázal, že druhou čočku umí například pro portrétový „bokeh“ efekt snadno nahradit umělá inteligence. Na tomto poli je Google technologicky hodně vpředu a ukázal celou řadu softwarových vychytávek, které posouvají snímky zase o něco dále. Duální fotoaparát ale naopak překvapivě najdeme na přední straně telefonů, kde se mají dvě čočky postarat o širokoúhlá selfie.

Google poprvé sáhl také k bezdrátovému nabíjení a dokonce prodává vlastní nabíjecí stojánek. Pixel pozná, když jej na stojánek položíte a na displeji zobrazí speciální rozhraní, v rámci kterého jsou zobrazeny třeba informace ze zmíněného Google Assistanta.

Pixel 3 a 3 XL samozřejmě přichází s novým Androidem 9 Pie a jelikož s touto verzí Androidu přišlo i ovládání gesty, letošní Pixel již postrádá klasickou trojici senzorových tlačítek. Samozřejmou součástí softwarové výbavy telefonu je nástroj Google Lens, který umožňuje uživateli rozpoznávat skrze objektiv fotoaparátu objekty a dále s nimi pracovat – vyhledávat věci, získat jejich popisy či je třeba rovnou nakupovat z internetových obchodů.

Co se týče ceny a dostupnosti, Google Pixel startuje na 799 dolarech, čili zhruba o 1 000 korun výše než iPhone XR, jehož česká cena je 22 490 korun. Je ale poměrně znatelně levnější než iPhone XS, který startuje na 999 dolarech a u nás je tedy k dostání za necelých 30 000 korun. České ceny Pixelů neuvádím, protože ani letos nebude možné u nás Pixel oficiálně pořídit. Google u nás hardware zkrátka neprodává a zájemci tak budou muset telefon koupit třeba z Německa. Tam dorazí již 18. října.

Google Pixel je velice zajímavým konkurentem iPhonu. O reálné konkurenci z hlediska prodejů zde nemůže být řeč, ale faktem je, že svou filozofií je Pixel telefonům od Applu hodně blízký. Sází na úzké propojení softwaru s hardwarem, časté aktualizace a dlouhou podporu. Pixel je ideálním telefonem pro fanoušky Androidu, kteří nefandí různým softwarovým nadstavbám výrobců telefonů. U Pixelu se uživatel může spolehnout, že bude mít vždy k dispozici nejnovější vychytávky, které Google představí. Vedle toho pak Pixel také každoročně soutěží

Pixel Slate — první tablet s Chrome OS

Kromě konkurence pro iPhone nicméně Google představil také první tablet s Chrome OS. Tabletům s Androidem se příliš nedaří a novinka s názvem Slate je zajímavou ukázkou, kam by se konkurence iPadů mohla dále ubírat. Chrome OS je mimořádně zajímavý operační systém, který snoubí výhody desktopu a komfort široké nabídky androidích aplikací z Google Play.

Foto: Google

K tabletu Pixel Slate se dá připojit speciální klávesnice s trackpadem i podsvícením a tablet podporuje rovněž stylus Pixelbook Pen. Tablet startuje na 599 dolarech a klávesnici či stylus lze dokoupit zvlášť za 199 respektive 99 dolarů. Slate přichází s procesory od Intelu. V nejlevnějším modelu nalezneme slabší Intel Celeron, v nejdražším 8. generaci výkonného čipu i7.

Pixel Slate je opět referenčním zařízením, na kterém nechybí Google Assistant a výhodou má být, že se jedná o zařízení, jehož systém je plně přizpůsoben desktopovému i tabletovému použití. Nejedná se tedy jen o omezený mobilní systém přizpůsobený většímu displeji.

Konkurence iPadu Pro? (Foto: Google)

Komentáře