Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Měření EKG u Apple Watch Series 4 bude do konce roku nejspíš dostupné i v Česku. Postačí změna regionu

Jakmile Apple v září uvedl novou generaci Apple Watch pod dodatkem Series 4, největší aplaus si vysloužila funkce pro měření EKG. Společnost nicméně záhy oznámila, že tento zdravotní doplněk bude dostupný do konce roku zatím pouze pro trh Spojených států, kde získal povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Má však existovat jednoduchá možnost, jak toto omezení obejít.

Jak bylo známo takřka hned po uvedení, elektrokardiogram není hardwarovou funkcí, nýbrž softwarovou. Každé hodinky této řady v sobě tento prvek mají, ale neměl by zatím fungovat nikde jinde než v USA. Server 9to5Mac nicméně rozebral příslušný zdrojový kód, z něhož zjistil, že celá funkce je vázaná pouze na konkrétní světový region.

Měření EKG na Apple Watch Series 4 (Foto: Apple)

To znamená, že si uživatel bude moci kdykoliv přepnout region na ten americký (Nastavení – Obecné – Jazyk a oblast – Region) a měření EKG na jeho hodinkách čtvrté generace by mělo teoreticky fungovat. Ostatně stejný princip se standardně uplatňuje například u zpravodajské aplikace Apple News, která je oficiálně dostupná pouze v USA, Velké Británii a Austrálii.

Měření EKG u Apple Watch Series 4 funguje po přiložení prstu na digitální korunku, kdy by po 30 vteřinách měly do hodinek putovat všechna potřebná data k relativně přesným výsledkům. I tak se však nedoporučuje používat tuto funkci jako plnohodnotnou náhradu „pravých“ zdravotních zařízeních.

Apple Watch Series 4 nabízejí také větší displej či rychlejší procesor. v Česku začínají na 11 290 Kč (Foto: Apple)

Velkou otázkou však je, jestli Apple tuto možnost nezablokuje, protože si jí musí být bezesporu vědom. Přeci jen potřebuje funkce EKG plnohodnotné schválení úřadu v příslušné zemi a tímto jednoduchým trikem by se celá záležitost dala lusknutím prstu obejít.

Komentáře