Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na výrobu Apple Watch byli údajně nelegálně využíváni studenti
Foto: Steve Jurvetson / Wikimedia Commons

Nová generace hodinek Apple Watch sklidila u recenzentů velké ovace a očekává se i jejich komerční úspěch. Jejich čtvrtá modelová řada přinesla kromě vnitřních vylepšení poprvé i nový design s větším displejem, menšími rámečky a poprvé jsou oficiálně i zdravotnickou pomůckou. Apple však nyní řeší nečekaný problém, který může hodinkám i celé firmě a jejím akciím trochu zavařit. Na výrobu Apple Watch je totiž údajně využívána nelegální studentská práce.

Tchajwanský dodavatel Applu Quanta Computer, který je výhradním výrobcem Apple Watch Series 1, 2 i 4 a hlavním výrobcem Apple Watch Series 3, prý k sestavování hodinek využíval studenty. Ti museli pracovat přes čas i v noci a měli je jeden den volna týdně. Nejvíce zarážející ale je, že studenti v továrně údajně nepracovali tak úplně dobrovolně. Ke stáži ve firmě, jejíž továrna se nachází v čínském městě Čchung-čching, je nutila škola.

Foto: Apple

Organizace Sacom zaměřená na ochranu lidských práv zpovídala 28 středoškolských studentů, přičemž většina byla ve věku mezi 16 a 18 lety. Ti se vyjadřovali v tom smyslu, že je učitelé nutili ke stáži v továrně pod pohrůžkou, že jinak nebudou moci včas dokončit školu. Jeden ze studentů, který se v rámci školy věnuje opravování aut, vypověděl následující: „Řekl jsem svému učiteli, že tuto práci nechci. Ten pak zavolal mému tátovi a víc než hodinu s ním mluvil. Táta mě pak donutil a já neměl na vybranou. Musel jsem přijít.“

Ochránci lidských práv z organizace Sacom tvrdí, že většina studentů neměla v rámci svého vzdělávání s elektrotechnikou nic společného a logicky tedy neviděli žádný přínos v tom, aby v rámci stáže 12 hodin denně montovali v továrně Quanta Computer. A právě tato část příběhu je na celé kauze nejvíce zarážející. Vypadá to totiž, jako by se přímo školy a jejich učitelé podíleli na obchodu s nelegální studentskou prací.

Foto: AppleCrunch

O záležitosti informoval mimo jiné magazín Financial Times, který získal i vyjádření Applu k celé situaci: „S nejvyšší urgencí závěry zprávy vyšetřujeme a prověřujeme, zda naši studentští internisté nabraní během září nepracují přes čas a v noci. Při nedodržování standardů ze strany našich dodavatelů prosazujeme nulovou toleranci a zaručujeme rychlou nápravu, pokud objevíme jakékoli porušení našeho dodavatelského kodexu.“

Komentáře