Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Naše data jsou proti nám zneužívána s armádní účinností, pronesl Tim Cook na bezpečnostním fóru v Bruselu
Foto: ICDPPC

Šéf Applu Tim Cook včera jako jeden z mnoha řečníků vystoupil na 40. ročníku konference o ochraně dat a digitální bezpečnosti v belgickém Bruselu, která je pořádaná pod hlavičkou Evropské unie. A podle očekávání mířila Cookova slova primárně na kontroverzní skutečnost, jak firmy nakládají s osobními daty svých zákazníků

Cook ve svém přibližně dvacetiminutovém důrazném projevu, který se rozléhal mezi stěnami jednacího sálu Evropského parlamentu, zmínil celou řadu zajímavých zamyšlení, poznatků a přesvědčení, jež jsou zakořeněny v krvi Applu. „V jakém světě to vlastně chceme žít?,“ ptal se řečnicky několikrát.

Tomuto slovnímu obratu předcházelo hned několik věcí týkajících se narušení uživatelského soukromí, které nelichotivě formují světovou společnost v digitální éře. Typickým příkladem, na který Cook narážel (avšak přímo nezmínil), byla kauza Facebooku a analytické firmy Cambridge Analytica.

V průběhu března se totiž na veřejný povrch dostaly informace ohledně zneužití soukromých dat facebookových uživatelů, kterých mělo být více jak 87 milionů, právě společností Cambridge Analytica. Ta je následně používala například k ovlivnění amerických voleb či referenda o vystoupení Velké Británie z EU. Přesah měl být údajně i do Česka.

Tim Cook během svého projevu v průběhu konference pod názvem Debating Ethics: Respect and Dignity in Data Driven Life (Foto: ICDPPC)

„Platformy a algoritmy, které nám slíbily zlepšení našich životů, prakticky sloužily jako nástroj pro zesílení nejhorších lidských záměrů,“ zdůrazňoval Cook a mířil nejen na Facebook, který od zmíněné kauzy začal výrazně transformovat svá bezpečností nastavení, ale také například na Google, jenž o uživatelích taktéž sbírá obrovské množství dat.

Svůj prostor v podobě videonahrávky měli na konferenci i Sundar Pichai (CEO Googlu) a také Mark Zuckerberg (CEO Facebooku).

Apple byl vždy z principu proti kolektování všemožných osobních informací o svých zákaznících, což Cook dával najevo. „Naše první počítače byly vytvořeny tuláky a rebely v předměstské garáži, ne v laboratořích či zasedačkách,“ reagoval na „vychytralost“ dnešních firem a naznačoval, že Apple nikdy nebyl ten, kdo by chtěl o uživatelích vědět více než oni sami.

V souvislosti s osobními uživatelskými daty Cook často mluvil o jakémsi „digitálním profilu“, který si firmy o svých zákaznících vytvoří a podle něj jednají. „Naše vlastní informace, od těch každodenních po hluboce osobní, jsou proti nám zneužívány s armádní účinností. Tyto kousíčky dat, každý sám o sobě možný napáchat škodu, jsou důmyslně sestavovány, spojovány a následně prodány,“ dodává.

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Umělá inteligence musí respektovat lidské hodnoty

Cook se ve svém projevu v průběha fóra také zaobíral umělou inteligencí, nepochybně jedním z nejzásadnějších technologických segmentů dnešní doby. Na ni má výkonný ředitel Applu jasný názor: musí umět respektovat základní lidské hodnoty, a to včetně soukromí. „Pokud se nám to nepovede (mířeno na všechny firmy, pozn. red.), rizika jsou vážná. Dokážeme dosáhnout jak skvělé umělé inteligence, tak i skvělých standardů pro ochranu soukromí. Není to jen možnost, je to zodpovědnost.“

S tímto sdělením kladl Cook zejména důraz na technologické firmy, které si možných (a závažných) dopadů umělé inteligence na celosvětovou společnosti nejsou vědomy. Už nyní vznikají pozoruhodná řešení založené na této myšlence (od hlasových asistentů po roboty vypadající jako lidé) a jejich zneužití je velmi aktuální.

Sophia (nalevo), humanoidní robot s lidskou podobou (Foto: United Nations Photo / Flickr)

V neposlední řadě Cook také pogratuloval evropským zemím k „úspěšné“ implementaci Obecného nařízení o ochraně osobních údajů, známého zejména zkratkou GDPR, a zmínil, že podobný systém by Apple podporoval i v USA. „Je čas, aby zbytek světa včetně mé domovské země následoval vaše kroky. My v Applu vyjadřujeme plnou podporu k zavedení komplexních federálních zákonů o ochraně soukromí i ve Spojených státech.“

Celý projev Tima Cooka:

Komentáře