Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nové iPady Pro nabízí Face ID, vysoce výkonný čip A12X Bionic a téměř bezrámečkový displej
iPad Pro se snaží co nejvíce přiblížit idee počítače jako velkého dotykového displeje

Apple podle očekávání během dnešní brooklynské události představil vedle inovovaného MacBooku Air a Macu mini také dvojici nových iPadů Pro. Nejde nicméně o žádnou menší aktualizaci, ale o zcela nový stroj, který nabízí velké množství změn a zajímavých vylepšení.

Nové jablečné tablety přicházejí ve dvou velikostních variantách – 11 palců a 12,9 palce. Obě nabízejí téměř bezrámečkový LCD displej s technologií Liquid Retina (známá z iPhonu XR) a konkrétně 12,9palcová verze je až o 25 % menší v objemu než její předchůdce. Model o 11 palcích je pak velikostně shodný s předchozí 10,5palcovou variantou. Novinky jsou současně o jeden milimetr tenčí (5,9 mm) než jejich starší sourozenci.

Jak bylo předpovídáno, nové iPady Pro nedisponují tlačítkem Home, které bylo nahrazeno známými gesty z iPhonů. Namísto toho přibyla bezpečnostní funkce Face ID, jež má fungovat jak v horizontální, tak vertikální pozici. Technologie TrueDepth, díky které Face ID funguje, se navíc vlezla do vrchní části rámečků okolo displeje, takže nebyla třeba ani implementace takzvaného notche, který je typický pro nové iPhony.

Velké změny proběhly i pod kapotou. Inženýři z Applu přímo na míru novým iPadům vyvinuli čip A12X Bionic, který je postaven na 7nanometrové architektuře (stejně jako iPhone XS a XS Max) s osmijádrovým CPU a sedmijádrovým GPU. Má jít o dosud nejvýkonnější mobilní čip v portfoliu Applu a údajně se má po stránce grafiky rovnat s konzolí Xbox One X. Součástí je také neural engine pro umělou inteligenci a rozšířenou realitu, který má zvládnout až 5 bilionů operací za vteřinu.

USB-C, žádný jack a nový Apple Pencil

Pár zajímavostí se odehrálo také v periferiích. Vedle toho, že nové iPady Pro nedisponují 3,5mm kontektorem pro připojení sluchátek, byl jim také odebrán Lightning port a nahrazen univerzálním USB-C portem. Skrze něj je možné dobíjet i iPhone a je přes něj možné připojit dokonce i externí 5K monitor.

Spolu s tablety přišla mimo jiné i nová generace digitálního pera Apple Pencil, které má malinko pozměněný design a dobíjí se přiložením na bok iPadu, kde se magneticky uchytí. Zajímavou funkcionalitou je také možné poklepání na pero pro vyvolání konkrétního povelu (například změnění virtuálního nástroje uvnitř grafických aplikací). K dispozici pak také bude inovovaná externí klávesnice Smart Keyboard s dodatkem Folio, která chrání i záda iPadu.

Začíná se na 23 tisících. Dostupná je i 1TB verze

Nejlevnější iPad Pro druhé generace startuje na 22 990 korunách za variantu s 11palcovým displejem a 64GB úložištěm. Nejdražší naopak atakuje sumu 56 tisíc korun, za kterou zájemci dostanou 12,9palcový displej, možnost vložení SIM karty (Cellular) a také úložiště o kapacitě 1 TB. Bližší specifikace jsou pak dostupné přímo na stránkách Applu.

Novinky se již nyní prodávají ve dvou barevných variantách (vesmírně šedá a stříbrná) a doručovány by měly být okolo 7. listopadu.

Komentáře