Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový Apple Pencil prošel zajímavými inovacemi. Na původních iPadech Pro však nefunguje

I když Apple včera představil i aktualizovaný MacBook Air a Mac mini, pravděpodobně nejvýraznějším produktem z celé události byla nová generace iPadu Pro. Ta přinesla dva velikostní modely (11″ a 12,9″) vybavené displejem s malými rámečky, Face ID, USB-C a obřím výkonem díky 7nm čipu A12X Bionic. Současně s ní přišla jak nová klávesnice Smart Keyboard Folio, tak i očekávaná inovace pera Apple Pencil.

Nová verze navazuje na původní Apple Pencil, který byl před třemi lety představen jako klíčový doplněk pro iPady Pro. Díky nízké latenci, citlivosti na tlak a obecné přesnosti během kreslení nebo psaní navíc neexistovala důstojnější konkurence. Nově se však Apple rozhodl posunout laťku se svým digitálním perem o něco výše, což potvrzuje řada zajímavých funkcí.

První generace vs. druhá generace (velikost nového modelu je ve skutečnosti o cca 10 mm kratší)

Druhá generace Apple Pencil je v první řadě se svou 166milimetrovou délkou o něco menší než starší sourozenec (175,7 mm). Průměrem a váhou je naopak stejný jako první generace. Dále má i malinko pozměněný design, konkrétně nedisponuje stříbrným páskem v horní části a nabízí jednu plochou část (pro lepší stabilitu na stolech).

Změnou prošlo i dobíjení. Již nebude nutné zapojovat Apple Pencil přímo do Lightning zdířky na iPadu (nový model pera navíc nemá žádný kontektor), ale postačí jej pouze přiložit na magnetickou plošku, která je umístěna na boční části tabletu. Ta navíc může sloužit i jako držák pro přenášení pera a podle první videí to vypadá, že magnet je poměrně silný a Apple Pencil udrží.

Apple Pencil se s iPadem páruje pouhým přiblížením (Foto: Apple)

Patrně nejzásadnější novinkou je integrace gest. Uživatelé budou moci na Apple Pencil dvakrát poklepat pro vyvolání konkrétní akce. Ideální využití bude zejména uvnitř grafických aplikací, kdy bude možné díky poklepání na pero například změnit kreslící nástroj nebo barvu odstínu, nicméně lze očekávat, že se na tuto technologii výhledově přizpůsobí i jiní vývojáři s novými prvky využití.

Pouze pro nové iPady

Poměrně nelichotivým faktem je podpora mezi ostatními iPady. Druhá generace Apple Pencil bude fungovat pouze u nových iPadů Pro, tedy u 11palcové a 12,9palcové varianty 3. generace. Majitelé předchozích iPadů Pro (9,7″, 10,5″ a 12,9″ 1. a 2. generace) a 6. generace iPadu tak budou mít smůlu. Na druhou stranu toto „omezení“ dává smysl, protože by Apple Pencil nebylo možné z původních tabletů jak dobíjet.

Problémem je také případné použití první generace pera s novými iPady. Ty totiž původní Apple Pencil, který je stále v prodeji, také nepodporují.

Dvojice nových iPadů Pro (Foto: Apple)

Co se týče ceny, nový Apple Pencil se prodává za 3 490 Kč (o 900 Kč dražší než předchůdce) s doručením okolo jednoho týdne.

Komentáře