Inzerce      O nás     CzechCrunch  
TSMC bude výhradním výrobcem čipů pro Apple. Údajně mají figurovat také v chystaném autě
Nadšenecký koncept budoucího vozu od Applu (Foto: Ali Cam/Behance)

Tchajwanská společnost TSMC zaměřená na výrobu polovodičů si má v následujících letech udržet roli jednoho z nejdůležitějších dodavatelů Applu. Ve zprávě, o které píše 9to5Mac, to tvrdí renomovaný analytik zaměřený na Apple Ming-Či Kuo.

Firma TSMC vyrábí pro Apple čipy, které známe z iPhonů a iPadů. TSMC stojí i za letošním procesorem A12 Bionic, který je prvním masově vyráběným čipem se 7nm technologií, a na trhu jen těžko hledá konkurenci. Příjemnou zprávou tedy je, že dle Kua bude TSMC výhradním dodavatelem ARM čipů i v roce 2019 a 2020.

Kuo ve své zprávě investorům sdělil, že bude firma Cooka v následujících letech na firmě TSMC čím dál závislejší, a to primárně kvůli produkčním schopnostem firmy a také kvůli tomu, že TSMC není žádném trhu konkurentem Applu. To se rozhodně nedá říct třeba o Samsungu, který je rovněž důležitým dodavatelem společnosti z Cupertina.

V budoucnu by dle Kua měl tento dodavatel vyrábět i ARM procesory pro Mac, přičemž začátek výroby Kuo odhaduje již na rok 2020 či 2021. Tento odhad jde ruku v ruce s dlouho kolujícími zvěstmi, že se Apple chce zbavit závislosti na Intelu coby dodavateli čipů a chtěl by přejít na ARM čipy, které si bude sám navrhovat.

Apple by díky přechodu na vlastní čipy nebyl závislý na různých zpožděních Intelu ve vývoji či výrobě, měl by nad podobou čipu mnohem větší kontrolu a do budoucna by se mělo jednat i o ekonomicky zajímavější řešení. Vlastní čipy by Apple ve spolupráci s TSMC dokázal produkovat levněji a díky tomu by mohl získat i vyšší tržní podíl pro Mac. To ale záleží na tom, jakou firma zvolí cenovou politiku a zda snížené výrobní náklady zohlední i v koncové ceně počítačů.

Co je ale možná nejzajímavější, Kuo mluvil také o tom, že Apple čipy vyráběné tchajwanskou firmou využije i pro svůj chystaný systém autonomního řízení (Advanced Driver Assistance Systems – ADAS). Ten by měl dosahovat 4. úrovně (vysoká automatizace) či dokonce úrovně 5 (plná automatizace). Aktuálně to vypadá, že jedinou firmou, která by byla schopna vyrábět čipy využitelné pro takovou technologii, je právě TSMC.

Co se týče situace kolem auta Applu, Kuo již v srpnu prohlásil, že Apple vlastní vůz představí již mezi lety 2023 a 2025. Do té doby převládal spíše názor, že auto Apple nakonec vyrábět nebude a zaměří se výhradně na software pro autonomní řízení, který by prodával partnerům z řad tradičních výrobců aut.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Nechme se tedy překvapit, jak to celé nakonec dopadne. Konečné rozhodnutí Applu v tomto směru možná ještě ani nepadlo a pokud ano, může ho ještě ovlivnit mnoho faktorů. Jedním z nich může být to, jak se bude dařit automobilce Tesla. Elon Musk může Applu sloužit jako dobrá ukázka toho, jak složité může být zakládat v dnešní době úplně novou automobilku a jaké nástrahy by na Apple mohly čekat, pokud by chtěl začít s výrobou vlastních aut.

Komentáře