Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Vídeňský sběratel prodává svou masivní kolekci kultovních počítačů od Applu. Čítá až 1 100 kusů
Foto: Jim Abeles / Flickr

Sbírání legendárních počítačů od Applu je oblíbeným hobby řady příznivců této firmy. O to víc, když umí stroje typu Apple I, Apple Lisa či první Macy v čele s ikonickým Macintoshem nebo iMacem opravovat. To je případ 53letého Rakušana Rolanda Borského, který jablečné počítače od 80. let nejen opravuje, ale také kolektuje, a to ve velkém.

Jeho sbírka, skládající se z mixu zastaralých a aktuálních počítačů, má čítat až 1 100 kusů. Pro takové množství, které je zhruba dvojnásobné oproti pražskému Apple Museum (největšímu soukromému muzeu s produkty od Applu na světě), si Borsky musí ve Vídni pronajímat speciální sklad, což se nyní jeví jako hlavní kámen úrazu.

Vzhledem k tomu, že Apple v únoru otevřel v rakouském hlavním městě Apple Store, Borskému klesly tržby z oprav počítačů, díky kterým si prakticky mohl dovolovat platit nájem za sklad. Místní totiž pro opravy svých Maců začali využívat právě vlajkovou prodejnu Applu, která jim nabízí expertní zázemí a pochopitelně atraktivnější zážitky. K tomu všemu se navíc zkomplikovala situace se sháněním náhradních počítačových dílů.

Z těchto důvodů se tak Borsky rozhodl, že celou svou kolekci včetně monitorů a dalšího příslušenství nabídne k odkupu. „Pokud se mi to nepodaří prodat, bude to zničeno. To mě trápí nejvíce. Aktuálně si nemůžu dovolit pronájem dostatečně velkého místa pro uskladnění,“ říká pro agenturu Reuters.

Nejstarší počítač od Applu, Apple I z roku 1976. Nedávno byl jeden z těchto kusů vydražen za více než 8 milionů korun (Foto: Tornado Studios)

Cena za tuto unikátní sbírku stanovil na 20 až 30 tisíc eur, přibližně tedy za 520 až 780 tisíc korun, přičemž by si přál, aby byly počítače vystavovány pro veřejnost. Aktuálně má Borsky své počítače vystavovat na různých vídeňských exhibicích, nicméně by chtěl, aby měly permanentní místo. Ideálním zázemím pro tyto skvosty by tak mohlo být i například zmíněné Apple Museum v Praze, které aktuálně čítá 472 jablečných exponátů.

Komentáře