Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Známý youtuber Jonathan Morrison dokonale napálil kritiky fotoaparátu u iPhonu XS
Foto: Jonathan Morrison / YouTube

Prakticky hned po uvedení iPhonu XS se na diskuzních fórech začaly objevovat kritické připomínky směřující zejména k přední kameře nového modelu. Řada uživatelů si stěžovala, že „selfíčka“ vypadají příliš uměle, protože kamera nepřirozeně vyhlazuje obličejové rysy. Někteří namítali, že Apple do nových iPhonů implementoval i speciální vykrášlující filtr, aby fotky vypadaly co nejlépe.

Pár dní na to nicméně přišel designér fotoaplikaci Halide Sebastiaan de With s vysvětlením, proč tomu tak je, a takzvaná beautygate už přestala být tak relevantní, jelikož prakticky neexistovala a ono zjemňování fotek pořízených přední kamerou je výsledkem pouze specifických softwarových procesů.

Celé této kauzy se nicméně chytil uznávaný technologický youtuber Jonathan Morrison, který si chtěl ověřit, jestli se zjemněné fotky lidem skutečně nelíbí, nebo jestli jsou zaujatí vůči iPhonům obecně. A výsledky celého sociálního experimentu jsou vcelku zajímavé.

Foto: Jonathan Morrison (@tldtoday) / Instagram

Morrison po dobu několika dní zveřejňoval na svůj Twitter a Instagram selfie fotky s popisem, že jsou focená na portrétní režimu Pixelu 2 od Googlu, který se taktéž pyšní velmi dobrým fotoaparátem. Současně vyzýval jeho sledovatele, aby komentovali, zdali se jim fotky líbí a zdali jsou lepší než ty pocházející z nových iPhonů XS.

Z komentářů bylo patrné, že se lidem fotky dost líbí. Někteří uváděli, že jsou násobně lepší než fotky pořízení digitální zrcadlovkou a vypadají velmi dobře i bez použití jakéhokoliv zkrášlovacího filtru (čímž naráželi na onu „beautygate“ u iPhonů XS). Samozřejmě se dostalo i na názory, že fotoaparát Pixelu 2 je zkrátka nejlepší na trhu, minimálně na tom telefonním.

Opak je pravdou

O pár dní později nicméně Morrison odhalil, že fotky vlastně nebyly pořízené pomocí přední kamery Pixelu 2, ale iPhonu XS Max, tedy zařízení, které dle náruživých diskuzí všechny fotky uměle zabarvuje a dává jim nepřirozený tón.

Vše objasnil ve svém videu, kde jasně poukázal na situaci, která na scéně mezi fanoušky a odpůrci Applu dlouhodobě panuje: vše, co má jakoukoliv spojitost s iPhonem, je zkrátka špatně. Lidé se neustále tímto předsudkem nechávají zmanipulovat a automaticky si spojí iPhone, v tomto případě model XS (XS Max), který je objektivně jeden z nejlepších telefonů na trhu, s něčím negativním.

Morrison nicméně sám uznává, že fotky z přední kamery u nových iPhonů nejsou úplně ideální a prakticky tak potvrzuje de Withův komentář, který je uveden výše.

Komentáře