Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Akcie Applu nepřestávají klesat. Od minulého měsíce se jejich cena snížila o 20 procent
Foto: Fortune Photo / Flickr

Není to tak dávno, co Apple překonal svůj absolutní rekord v hodnotě společnosti, kdy jeho akcie vzrostly až na 232 dolarů, což představovalo celkovou valuaci ve výši 1,1 bilionu dolarů. Od té doby byly akcie jedné z nejhodnotnějších firem světa jako na houpačce a během posledního měsíce klesly o celých 20 procent z 220 na 176 dolarů.

Největší skok pak zaznamenaly za poslední týden, kdy se cena akcií propadla ze 193 dolarů na nynějších 176 až 177. Apple se tak připojil k dalším firmám do takzvaného bear marketu, tedy fáze, kdy akcie převážně stagnují či postupně klesají, ale nečekají je žádné zásadní výkyvy. Samotnému poklesu nepomáhají ani slabé prodeje v Číně a na dalších trzích mimo USA, stejně jako navýšení cen nových iPhonů, které jsou pro množství zahraničních zákazníků ještě méně dostupné.

Rekordní prodeje se tedy týkají minimálně odběrů u obchodníků, samotní zákazníci jsou ale s nákupy opatrnější. Apple tak zpomaluje produkci nových telefonů a analytici na základě toho předpovídají klesající trend akcií.

Finanční skupina Goldman Sachs předpovídá v nejbližší době cenu 182 dolarů na akcii, svůj odhad v poslední době nicméně již třikrát snížila. Nutno dodat, že jsou akcie Applu oproti stejnému období v minulém roce o zhruba 15 procent nahoře, takže je aktuální situace skvělá pro předchozí i nové investory, kteří chtějí znovu koupit levně.

Jedním z takových kupujících byl v poslední době i miliardář Warren Buffett, který se svojí investiční společností Berkshire Hathaway vlastní již bezmála 5 procent celého Applu a dle svých slov dalšímu vývoji slepě věří. Neexistuje prý firma s tak silným produktem, jako je Apple a jeho iPhone, který využívají stovky milionů lidí. Prý ho nezajímá krátkodobá spekulace, ale dlouhodobá hodnota.

Foto: Fortune Live Media / Flickr

Apple není rozhodně sám

Aktuální situace na trhu nicméně nesvědčí ani množství dalších velkých firem, jejichž hodnota prudce klesá. Například akcie společnosti Alphabet, která vlastní Google, se v pondělí obchodovaly za 1 020 dolarů na akcii, což znamená zhruba 20% pokles od rekordních 1 273 dolarů ke konci července. Jeden z největších retailerů Amazon zaznamenal pokles 26,3 procenta od svého maxima z počátku září.

A jinak tomu není ani u Facebooku, který klesl o neuvěřitelných 38,8 procenta od konce července, či u streamingové služby Netflix, jejíž hodnota se propadla o 36,1 procenta od konce června letošního roku.

Komentáře