Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple plánuje koupit podíl v největším provozovateli rádií v USA. Získal by tak přístup k 850 stanicím

Americká mediální společnost iHeartMedia co do velikosti už dlouhá léta patří k jasné jedničce na poli provozovatelů rádií na americkém trhu. Do jejího portfolia totiž spadá přes 850 rádiových stanic, kromě toho však skupina provozuje vlastní televizi nebo zpravodajství 24/7 News Source a Fox News Radio.

I přesto se tato tradiční firma z texaského San Antonia poslední roky díky stále silnějšímu vlivu digitálních služeb typu Spotify nebo Apple Music potýká s velkými finančními problémy, které vyústily v astronomický dluh ve výši 20 miliard dolarů a hrozící bankrot.

Tak trochu paradoxně by se ale právě druhá jmenovaná služba, Apple Music, mohla brzy podílet na spoluzáchraně tohoho tradičního giganta. Apple totiž dle hned několika amerických zdrojů v čele s Financial Times, odvolávajícím se na osoby blízké celé transakci, zvažuje, že by od společnosti odkoupil podíl, respektive do ní investoval. Apple měl totiž od zástupců iHeartMedia, kteří v březnu tohoto roku požádali o ochranu před bankrotem, obdržet nabídku na koupi podílu v hodnotě několika desítek milionů dolarů.

Šéf Applu Tim Cook na nedávné konferenci Applu v New Yorku

Ani jedna strana tato jednání sice oficiálně nepotvrdila, nicméně z pohledu Applu by tento krok dával velký smysl. Tim Cook a spol. by totiž v případě akvizice byli schopni dostat svoji stanici Beats 1 i do klasického rádiového éteru a oslovit tak širší cílovou skupinu, včetně pasážérů a řidičů v autech nebo starších rádiových posluchačů. Beats 1 je totiž v současnosti k dispozici pouze prostřednicvím iTunes a streamovací služby Apple Music, která během tohoto roku mimo jiné překonala hranici 50 milionů platících uživatelů a stala se z tohoto pohledu jedničkou na americkém trhu.

Z případné akvizice by samozřejmě těžila i populární hudební rozpoznávací aplikace Shazam, za kterou Apple letos na podzim neváhal zaplatit 400 milionů dolarů, v přepočtu 9 miliard korun.

Komentáře