Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple údajně pracuje na vylepšené podložce do postele, která dokáže podrobně monitorovat spánek

Když Apple v minulém roce za neznámou částku koupil startup Beddit, který nabízí speciální zařízení a aplikaci pro pokročilý monitoring spánku, začalo se spekulovat, co asi Apple chystá. Přeci jen většina jeho zařízení je vybavena senzory, které zvládají trackovat spánek bez větších obtíží už i za pomocí mikrofonu (včetně detekce chrápání) či pohybového senzoru (například při umístění pod polštářem).

Apple nicméně nativní aplikaci v hodinkách Apple Watch nebo v telefonech prozatím nemá a nechává vše na řešení třetích stran. To by se ovšem mohlo brzo změnit, jelikož v průběhu května kalifornská společnost zažádala o zařazení patentu, jež se před 2 dny objevil v databázi, k vylepšení podložky na tracking spánku, kterou původně vytvořil právě zmíněný startup Beddit.

Jeho původní nápad spočíval v tenkém měkkém pruhu látky se senzory, které vysílaly signály do mobilního zařízení, jež zpracovalo kompletní analýzu spánku, včetně pohybu a celkové aktivity. Dle patentového podání má tento pruh nově dostat piezoelektrický senzor, který ještě lépe reaguje na jednotlivé zatížení a promáčknutí a tím lépe a mnohem přesněji monitoruje spánkovou aktivitu.

Kompletní sada zařízení pro monitoring spánku Beddit (Foto: Beddit)

Vůbec největší změnou by ale měl být experiment s podložkou, která svojí velikostí zabere celou plochu postele, což by mělo umožnit monitoring kompletně celého těla, včetně spodní části, kde lze analyzovat například syndrom neklidných nohou.

Všechna data, která Beddit sbírá, jsou následně prostřednictvím mobilního zařízení posílána také do aplikace Zdraví, kde je lze dále využít pro další aplikace a funkce telefonu nebo například k zaslání ošetřujícímu lékaři. Beddit aktuálně umí pozorovat srdeční aktivitu, pohyb, chrápání, pokojovou teplotu či teplotu na povrchu postele. Na konci spánku dá uživateli vyhodnocení nejen počtu hodin spánku, ale i jeho kvality.

Náhled dvou nových řešení v patentovém podání

Dle recenzí na webu Applu s původním zařízením moc zákazníků spokojeno není. Navíc je možné využívat podobné funkce i u konkurenčních aplikací bez fyzického senzoru, a to s velmi podobnými výsledky. Apple se nicméně evidentně na spánek chce zaměřit více, jelikož je to víceméně poslední součást jeho jinak velmi podrobných iniciativ za vylepšení a monitoring zdraví ve všech zařízeních.

Na druhou stranu jde stále o patent a jak je známo, Apple si nejrůznějších patentů podává poměrně dost, aniž by to nutně znamenalo, že výsledný produkt nakonec přijde.

Komentáře