Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple za poslední čtvrtletí překonal veškerá očekávání. Příjmy firmy dosáhly 62 miliard dolarů
Foto: Apple

Apple během včerejšího dne po dlouhém očekávání představil finální čísla za poslední uzavřený kvartál, který byl dle něj v mnoha ohledech rekordní. Celkový obrat dosáhl 62,9 miliardy dolarů, v přepočtu tedy více než 1,4 bilionu korun, což je o zhruba 20 procent více, než ve stejném období loni. Čistý zisk překročil 14,1 miliardy dolarů, oproti 10,7 miliardy ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí loňského roku.

Celých 61 % z této částky představovaly mezinárodní prodeje zařízení, rekordních 10 miliard dolarů z celkového obratu pak služby, jež zaznamenaly 27% růst. Hlavním důvodem značného nárůstu příjmů z prodeje zařízení jsou především iPhony, jejichž průměrná cena se po vydání třech nových modelů navýšila o celých 28 procent.

Apple jich za čtvrtý fiskální kvartál prodal celkem 46,9 milionu kusů, tedy o 200 tisíc kusů více, než ve srovnatelném období loni. Pokles zaznamenal u iPadů či MacBooků, jelikož se očekával dlouho spekulovaný upgrade zařízení, jež opravdu přišel ke konci října na newyorské keynote, kde byl představen nový iPad Pro, MacBook Air s Retina displejem či nový Mac mini.

Za poslední dva měsíce jsme přinesli zákazníkům spoustu vylepšených produktů v podobě nových verzí iPhonu, hodinek Apple Watch, iPadů a Maců, stejně jako čtyři nové operační systémy. Do vánoční sezóny tak nakračujeme s nejsilnějším portfoliem produktů a služeb v historii,“ říká k finančním výsledkům šéf Applu Tim Cook.

Silné produkty, ale velmi opatrný růst?

Akcionáři Applu jsou ovšem o poznání opatrnější. Po oznámení výsledků totiž došlo k okamžitému poklesu hodnoty akcií Applu o celých sedm procent, proč? Apple očekává na nadcházející fiskální čtvrtletí, které počítá i s obdobím kolem Vánoc a dalších svátků, příjmy mezi 89 a 93 miliardami dolarů, průměrnou marží ve výši 38 až 38,5 procenta a provozními náklady ve výši 8,7 až 8,8 miliardy dolarů.

Analytici z Wall Street očekávají příjmy ve výši 92,7 miliardy dolarů, což značí, že je velká pravděpodobnost toho, že Apple odhadovaných čísel nedosáhne a jeho nejsilnější období tak bude výrazně slabší. Pokud nicméně překvapí a podaří se mu držet obdobný růst, stejně jako zisk na jedno zařízení, mohlo by se vše povést, i přes víceméně stabilní počet prodaných iPhonů, což je jeden z dalších bodů, který se analytikům nezdá.

Foto: Fortune Photo / Flickr

Nebyl to nicméně jediný důvod poklesu. Apple totiž oznámil, že již nebude v budoucích finančních zprávách zveřejňovat přesný počet prodaných zařízení, včetně iPhonů či iPadů. Společnost k tomu má vést fakt, že se analytici a investoři až moc soustředí na čísla prodaných kusů, ale už ne tolik na samotné finanční výsledky, které jsou díky navýšení průměrné ceny a marže lepší.

Komentáře