Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Haptic Touch na iPhonu XR nově umožní zobrazovat náhledy notifikací
Zdroj: Apple

Jednou ze specifik iPhonu XR je absence funkce 3D Touch, která je zde nahrazena alternativou nazvanou Haptic Touch. Mezitímco displej s technologií 3D Touch je schopen rozeznat intenzitu stisku ze strany uživatele a při hlubším zmáčknutí mu nabídnout specifické funkce, iPhone XR toto nenabízí. Funkci zde nahrazuje možnost podržet prst na konkrétním ovládacím prvku a přistoupit k alternativním volbám takto, přičemž uživatel získá haptickou odezvu.

Haptic Touch nicméně zdaleka nenabízí tolik možností jako 3D Touch, který Apple představil již s iPhonem 6s. Na iPhonu XR delší stisk s odezvou využijete prakticky jen při přizpůsobování Ovládacího centra nebo při spouštění fotoaparátu či svítilny ze zamčené obrazovky. Doufejme ale, že bude Apple na funkci dále pracovat a náznak první vlaštovky přichází již nyní.

Detail upozornění v iOS 12

S iOS 12.1.1. na iPhone XR přijde možnost využít stisk „Haptic Touch“ k zobrazení náhledu upozornění v Oznamovacím centru telefonu. Tato novinka je již nyní dostupná v betaverzi iOS 12.1.1 a psal o ní server 9to5Mac.

Smutné ovšem je, že lze dlouhý stisk k zobrazení detailu notifikace využít skutečně jen na iPhonu XR a na starších iPhonech bez 3D Touch nikoli. To je špatná zpráva například pro majitele populárního iPhonu SE, kteří budou i nadále muset využít gesto švihnutí doleva a následně stisknout volbu „Zobrazit“. Situace je o to zvláštnější, že na iPadech zobrazení detailu notifikace pomocí dlouhého stisku již dlouho funguje.

Komentáře